Jaroměř žádá o peníze na oživění části pevnosti Josefov

Vložil
ČTK
14.02.2010 10:40
Jaroměř (Náchodsko) - Radnice v Jaroměři na Náchodsku připravuje opravy takzvaného Retranchementu No. XVIII v areálu pevnosti Josefov. Tato část pevnosti by po opravách za zhruba 35 milionů korun měla nabídnout zázemí pro návštěvníky pevnostního areálu. ČTK to řekl starosta Jaroměř Jiří Klepsa.
    Radnice podala žádost o evropskou dotaci 25 milionů korun, pokud peníze získá, mohly by opravy začít ještě v letošním roce, zahájení sezony v novém areálu je naplánováno na rok 2012. "Chtěli bychom rekonstruovat asi šest domků, které se v hradební příkopu nacházejí. V nich by mělo vzniknout například informační centrum, muzeum historie Josefova či klubové místo pro spolky a technické zázemí," řekl Klepsa.
    Součástí opraveného areálu by měl být také amfiteátr pro 300 až 500 lidí. "Chybí nám tady místo pro venkovní kulturní akce, tady by to byla skvělá příležitost," řekl Klepsa. Město také uvažuje o  vybudování minigolfového hřiště.
    Josefovská pevnost vznikla nad soutokem Labe a Metuje v letech 1780 až 1787 a patří mezi vrcholná díla evropského pevnostního stavitelství. Pevnost měla plánovanou kapacitu až 12.000 mužů posádky, většinou se počet vojáků pohyboval kolem 3000. Rozsáhlá vojenská stavba se nikdy nestala přímým účastníkem bitevní vřavy, ačkoli například v roce 1866 bojovali nedaleko rakouští a pruští vojáci v bitvě na Chlumu.
    Nyní pevnost a především okruh jejími podzemními chodbami patří k častým cílům turistů, prohlídku podzemí si ročně nenechá ujít na 30.000 návštěvníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články