V Hradci Králové začala přestavba Gayerových kasáren

Vložil
ČTK
15.10.2019 19:00
Hradec Králové


Hradec Králové – V centru Hradce Králové začala přestavba Gayerových kasáren na moderní muzejní depozitář za více než 282 milionů korun. V bývalých kasárnách sídlí Muzeum východních Čech, jehož zřizovatelem je Královéhradecký kraj. Hotovo má být na konci roku 2021. Novinářům to dnes řekli v areálu kasáren zástupci Královéhradeckého kraje.


V Gayerových kasárnách je hlavní zázemí Muzea východních Čech v Hradci Králové, dosud tam byly depozitáře, restaurátorské dílny a badatelny. Čeká je modernizace. "Vytvoříme zde takové místo, kde se muzejníkům bude dobře pracovat v moderních a důstojných podmínkách a zároveň se budova otevře veřejnosti," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu a školství Martina Berdychová (Východočeši).

Přestavba zahrnuje i dvoupodlažní přístavbu, kde bude badatelské zázemí. Stávající objekt s ní bude propojen skleněnou chodbou. Nový vznikne nad pozůstatky pětiúhelníkové hradby - bastionu, které se podařilo objevit. "Práce se nyní zaměřila na objev pozůstatků hradby, která částečně zasahuje do prostoru plánované přístavby. Bastion bude po dokončení díla zpřístupněn veřejnosti," řekl ČTK Lukáš Vaniček z kanceláře hejtmana.

Výstavba nového objektu by měla začít příští rok na jaře. "Část bastionu bude prezentována v prostorách přístavby. Počítáme s prosklenou, lehce nasvícenou podlahou, přes kterou by měl vést mostek, tak aby na něj bylo vidět," řekl novinářům radní pro investice Václav Řehoř (ODS).

Projekt počítá také s obnovu pláště budovy a interiéru, modernizaci infrastruktury a vybudování bezbariérového vstupu. Měla by se také zvýšit kapacita depozitářů o zhruba 30 procent, bude v nich umístěno na dva miliony sbírkových předmětů.

Na letošek jsou v plánu bourací práce v interiéru současné budovy. "Přes zimu se bude pracovat hlavně uvnitř budovy. Na levé straně kasáren ve spolupráci s památkáři uděláme také vzorový kus fasády a okno," uvedl Řehoř (ODS).

Barva omítky zdobená reliéfy a římsami bude kopírovat původní odstín. Řemeslníci vymění také 32.656 kusů střešních tašek - srdcovek, repasují nebo rovnou vymění 343 oken a 163 dveří. Stávající objekt propojí s plánovanou dvoupodlažní přístavbu skleněná chodba.

Stavební práce budou stát 237 milionů korun, evropská dotace z IROP činí zhruba 211 milionů.

Přestavba čeká také nedaleké Vrbenského kasárny, které tvoří s Gayerovými kasárnami a dalšími objekty jeden areál. V dosud nevyužívaném objektu Vrbenského kasáren, který patří městu Hradec Králové, má být vystavena přírodovědecká sbírka muzea i krajská archeologická expozice, má v nich vzniknout také infocentrum nebo kavárna.

Hejmtan Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) novinářům dnes řekl, že cílem je vytvořit muzejní kampus. "Budeme se pak chlubit v rámci celé ČR unikátním souborem muzejních budov. Musíme ale ještě pořešit celkové finanční prostředky na vlastní opravu," řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Investice na opravu Vrbenského kasáren kraj odhaduje na 300 až 350 milionů korun. "Máme pravomocné územní rozhodnutí a pokračujeme v přípravě projektu," řekl Řehoř (ODS).

Hradecký magistrát již uzavřel dohodu o převedení do vlastnictví kraje. Primátor Alexandr Hrabálek (za ODS) dnes řekl, že město převodu nebude bránit.

V areálu v sousedství kasáren firma ISP Hradec Králové otevřela v červnu parkovací dům Jana Gayera pro téměř 300 aut.
0 komentářů
přidat komentář

Související články