V České Lípa skončila obnova fasády tzv. Červeného domu

Vložil
ČTK
08.11.2018 08:15
Česká Lípa

Česká Lípa - V České Lípě skončila po třech letech obnova fasád takzvaného Červeného domu, který je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek ve městě. Jde o jedinou dochovanou renesanční stavbu se sgrafitovou fasádou v Libereckém kraji. Detašované pracoviště tam má českolipské muzeum. Záchrana rozlehlého objektu bude podle ředitele muzea Zdeňka Vitáčka v dalších letech pokračovat.


"Nyní se budeme zabývat částmi, které jsou sice ohrožené, ale nehrozí, že by třeba odpadl nějaký kus jako u fasád," řekl dnes ČTK Vitáček.

Obnova fasády se dělala ve dvou etapách v letech 2016 až 2018. Většinu nákladů uhradil Liberecký kraj jako zřizovatel muzea. "V celku to je asi 2,2 milionu korun, 600.000 jsme dostali dotaci od ministerstva kultury," řekla dnes novinářům statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).

Díky opravám a restaurátorským pracím se podařilo na fasádě obnovit všechny lovecké výjevy. Některé části už byly odpadané. Chyběl například metrový kus, na němž bača se psem pronásleduje vlka, jenž si odnáší ovci. "Ten výjev je docela aktuální v dnešní době, kdy se vlci vrátili zpátky na Českolipsko. Je vidět, že i v minulosti tady museli být a už tehdy kradli ovce," uvedl Vitáček.

Červený dům je bývalý renesanční letohrádek v zámecké zahradě. Nechal jej postavit v roce 1583 Jetřich Jiří Berka z Dubé a Lipé. Stavba nepravidelného půdorysu je patrová s otevřenou lodžií a zdobená sgrafity. Štít na západní straně je rovněž pokryt sgrafitovými psaníčky. Na ohrazení lodžie byly touto technikou znázorněny lovecké scény. Ve cviklech nad lodžií byly stejným způsobem snad znázorněny hlavy antických hrdinů. Všechny tyto části se podařilo v posledních třech letech opravit. Navenek není zřejmé, proč má dům přízvisko červený. Říká se mu tak od 19. století, zřejmě podle červené výmalby lodžie. Zbytky červené malby jsou dnes patrné jen na sloupech v prvním patře.

Náklady na další etapu oprav odhaduje ředitel muzea na 1,5 milionu korun. V plánu je částečná oprava střechy, sloupů, některých kamenných prvků a restaurování omítek v podloubí v přízemí a v arkádě v prvním patře. Projekt je ve fázi přípravy, v ideálním případě začnou práce příští rok na podzim. Muzeum má v budově konzervátorské dílny a depozitář, veřejnosti tento dům běžně přístupný není. V budoucnosti se to možná změní, pokud se podaří sehnat peníze i na vnitřní úpravy. "V horní části by se mohlo udělat muzeum lovu, máme velké množství zbraní," dodal Vitáček.
0 komentářů
přidat komentář