V Brně vrcholí oprava slavné funkcionalistické vily Tugendhat

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
16.11.2011 15:40
Ludwig Mies van der Rohe

Foto: David Židlický
Brno - V Brně-Černých Polích vrcholí oprava funkcionalistické vily Tugendhat, která je na seznamu světových památek UNESCO. Otevřena bude příští rok 29. února, přičemž první skupiny turistů do ní začnou proudit od března. Obnovené jsou obklady i podlahové krytiny, zrestaurována je kotelna, upravena jsou okna a dveře, hotova je i zahrada.

    "Jednáme s potomky majitelů o získání původního nábytku do vily. Zdárně se podařilo vyřešit potíže, na které jsme při pracích narazili. Opravy probíhají podle historických dokumentů tak, aby použité technologie odpovídaly těm původním," řekl dnes ČTK brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Zdůraznil, že při rekonstrukci se důsledně dbá na detaily. I nové elektrické spínače v kotelně nebo svítidla jsou shodné s původními.
    K nejnáročnějším patřila rekonstrukce kotelny, jejíž součástí jsou dva kotle značky Strobell. Při dnešním kontrolním dni ve vile se v nich po obnově poprvé zatopilo. Každou sezonu v nich původní majitelé vily použili na vytápění objektu přibližně vagon koksu. Obnoven je i speciální výtah, kterým se z kotelny vyvážel popel. V celé vile se dokončují interiéry.
    Stavební práce by měly být hotovy do konce ledna příštího roku, kdy dodavatel - firma Unistav začne s předáváním objektu městu. Nyní vrcholí práce na interiérech.
    Téměř v každé místnosti lze najít nějakou zajímavost, ať již v podobě jedinečného technického či architektonického řešení, nebo použitých materiálů. V patře s ložnicemi bylo již položeno přírodní linoleum vytvořené podle technologických postupů dodavatele původní krytiny - firmy Deutsche Linoleum Werke.
    V zahradě byly vykáceny nepůvodní dřeviny. Byly v ní vysázeny smuteční vrby, kaštany a vzrostlé akáty. S využitím historických fotografií byly opraveny opěrné zídky a vysázeny četné květiny, které zdobily zahradu v době, kdy ji využívali Tugendhatové.
    Vila vznikala podle plánů architekta Ludwiga Miese van der Rohe na pozemku v brněnských Černých Polích od června 1929. Rodina Tugendhatových se dovnitř nastěhovala v prosinci 1930. Domu si užila jen osm let. V obavě před nacisty emigrovala.
    Vila se rekonstruuje od loňska. Projekt přijde na 165 milionů korun. Opravu lze sledovat na www.tugendhat.eu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články