V Brně pokračuje rekonstrukce psychiatrické kliniky za 680 mil.

Vložil
ČTK
19.02.2020 16:50
Brno

Brno - Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Brno bude mít po své rekonstrukci vhodné prostory pro pacienty s nejzávažnějšími stavy. Novinářům to dnes při prohlídce rekonstrukce řekli přednosta kliniky Tomáš Kašpárek a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle Kašpárka rekonstrukce umožní bezpečnější a humánnější poskytování péče. Rekonstrukce stojí skoro 680 milionů korun. Začala loni a skončit by měla příští rok na podzim.


Zařízení leží v areálu Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Klinika se nachází v pavilonu G pocházejícího z roku 1962. Kromě rekonstrukce pavilonu je součástí projektu i stavba dvou nízkopodlažních objektů, které s pavilonem vytvoří uzavřená atria, a vznik parku. "Nyní jsme blok ve čtyřech patrech bez přímého výstupu ven. Když má člověk nejvážnější stav, nemusí se několik týdnů dostat ven na vzduch. Proto je klíčová návaznost na venkovní prostředí a vybudování chráněných částí zahrady," uvedl Kašpárek.

Podle něj se kapacita nenavýší. "Rozšíří se ale místo tak, aby měli pacienti dostatek prostoru a vše bylo bezpečnější a humánnější. Dojde k navýšení lůžek pro poskytování bezpečné péče i těch nejzávažnějších stavů, to jsme tady zatím neměli," řekl Kašpárek. Podle Vojtěcha bude pracoviště sloužit právě i pro nejtěžší případy. "Bude i pro neklidné pacienty, kteří mají první ataku a mohli by být i nebezpeční. Bude tady zázemí i pro dětské pacienty. Pracoviště je klíčové nejen pro Brno, ale pro celý region," uvedl Vojtěch.

Nemocnice se nyní stará o dospělé pacienty i o děti od tří let. Zaměřuje se na akutní psychiatricko-psychologickou péči a funguje také jako metodické středisko pro obory psychiatrie a klinické psychologie. Podle Vojtěcha je potřeba mít pracoviště, kde se budou vzdělávat mladí lékaři, kteří pak půjdou do praxe.

Rekonstrukce začala loni v první půli roku. Pracovníci ji dělají za provozu s tím, že pacienti se přemisťují po budově s ohledem na práce. Rekonstrukce má skončit v září příštího roku. Z celkových nákladů 678 milionů pokryla skoro 450 milionů dotace z evropských fondů, 180 milionů přispěl stát a asi 50 milionů dala nemocnice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články