Nemocnice v Brně letos zrekonstruuje psychiatrii i zateplí budovy

Vložil
ČTK
11.01.2019 12:00
Brno

Brno - Fakultní nemocnice Brno letos zahájí rekonstrukci Psychiatrické kliniky skoro za 600 milionů korun. ČTK to řekla Beatrix Křížová z tiskového oddělení nemocnice. Bude to jedna z největších investic. Letos by také měly skončit práce na zateplení některých pavilonů v areálu v Bohunicích. Akce celkem za 160 milionů začala už loni. Otázkou zůstává, zda se letos ke konci roku stihne zahájit stavba nové porodnice téměř za dvě miliardy korun, o níž nemocnice dlouho jedná s ministerstvem zdravotnictví.


Hlavním důvodem oprav psychiatrie je špatný technický stav. Podle mluvčího Fakultní nemocnice Brno Pavla Žáry je téměř v havarijním stavu první podlaží. "Je tam nedostatečná hydroizolace spodní stavby a prostory není možné z důvodu vlhkosti takřka vůbec využívat," uvedl Žára. Stará jsou okna i dveře, v létě je v objektu zase velké horko.

Náklady z většiny pokryje Evropská unie a zbytek státní rozpočet. Klinika má ročně asi 1300 hospitalizací. Nejčastější diagnózy jsou podle Žáry deprese, schizofrenie, stresové a zátěžové situace, ale i poruchy příjmu potravy.

Letos má Fakultní nemocnice Brno dokončit také zateplení některých budov. Akce za 160 milionů začala už loni a má snížit energetickou náročnost budov. Práce obsahují zateplení objektů, rekonstrukci střech, sanaci suterénů a výměnu oken s dveřmi. Většinu nákladů kryje ministerstvo zdravotnictví a Evropská unie.

Zatím není jasné, zda se ještě letos podaří zahájit práce na vybudování nové porodnice v areálu nemocnice v Bohunicích. O jejím vybudování nemocnice jedná s ministerstvem zdravotnictví, které by hradilo většinu nákladů. Porodnice skoro za dvě miliardy korun má sjednotit dvě pracoviště v Bohunicích a na Obilním trhu vzdálená od sebe sedm kilometrů. Roční úspora na provozu by mohla být až 100 milionů korun. Ředitel nemocnice Roman Kraus chce mít letos alespoň hotový projekt na stavbu. Nemocnice je největší porodnicí v ČR. Ročně má přes 6000 porodů.

Fakultní nemocnice Brno za rok provede kolem milionu ambulantních vyšetření. Počet hospitalizovaných za rok je okolo 70.000. Roční obrat nemocnice je kolem osmi miliard korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články