V Brně na Kraví hoře vznikl park v místě vyhořelé vojenské jídelny

Vložil
ČTK
19.10.2021 18:00
Brno

Veveří


Brno – Park Kadetka namísto vyhořelé bývalé vojenské jídelny vznikl na Kraví hoře v Brně. Budova byla téměř 30 let nevyužívaná, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Vybudování parku, který je na ploše více než 3000 m², stálo přes devět milionů.


K vytvoření parku a odstranění polorozbořené budovy jídelny stačilo 63 dní. "Až na jednu výjimku, kdy silné deště zkomplikovaly odvoz sutin, běžela výstavba podle plánu. Začalo se tedy likvidací náletových dřevin a důkladným ošetřením těch, které zůstaly zachovány. Následovala demolice téměř 30 let nevyužívané budovy bývalé jídelny, poté proběhly terénní úpravy, vytvoření přístupů a vybudování schodiště," uvedla Vaňková.

V parku jsou téměř čtyři desítky nových stromů, konkrétně javory babyka a mléč, plnokvěté ptačí třešně či habry, a 139 vzrostlých, více než dvoumetrových habrových keřů. "Byly také založeny trávníky a květinové louky a vysazeny na tři stovky narcisů," popsala úpravy primátorka.

V závěru přišel na řadu mobiliář. "Veřejnosti tak budou sloužit trámové lavice, lavičky, stojany na kola, dva venkovní posilovací prvky, stejný počet grilů a samozřejmě odpadkové koše," řekl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS). Staveniště se předávalo 10. května. "A přestože byly veškeré práce dokončeny již začátkem července, rozhodli jsme se areál ponechat ještě nějakou dobu oplocený a nepřístupný. Chtěli jsme totiž, aby se ujaly nově založené travnaté plochy," dodal Mencl. Revitalizace brownfieldu na Kraví hoře stála 9,2 milionu, což zahrnuje i péči o dřeviny následující tři roky. Polovinu nákladů pokryla dotace ministerstva pro místní rozvoj, město se podílelo necelými třemi miliony stejně jako městská část.
0 komentářů
přidat komentář

Související články