V Bílovicích dnes zahájili úpravy Mlýnského ostrova, část poslouží škole

Vložil
ČTK
11.06.2024 20:50
Bílovice nad Svitavou


Bílovice nad Svitavou – V Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku dnes slavnostně zahájili úpravy Mlýnského ostrova, který leží na řece Svitavě. Demolice starých a léta nevyužívaných budov skončila před několika dny. Místo nich vzniknou dvě budovy, které poslouží školství, volnočasovým aktivitám, ale také jako minipivovar a restaurace, řekl ČTK starosta Miroslav Boháček. Obec také čeká, zda uspěje se žádostí o dotaci, pokud ano, začne i s revitalizací další části ostrova.


Bílovický mlýn už nesloužil svému účelu zhruba čtvrt století, přitom jde o lokalitu téměř v centru obce. Proto jejího vedení obec usilovala dlouho o přeměnu tohoto místa a jeho nové využití. Získala dotaci 206 milionů korun ze Státního fondu podpory investic, přičemž za stavbu zaplatí 213 milionů korun. Za demolici zaplatila zhruba 55 milionů korun.

Budovy budou stát na Mlýnském ostrově dvě, hotové mají být na začátku prosince příštího roku. První z nich bude sedmipatrová. Čtyři patra využije bílovická škola, jejíž kapacita už nestačila rostoucímu počtu dětí v Bílovicích i okolních obcích. "Budou zde předškoláci a první dvě třídy. Celkem má škola 570 dětí," řekl Boháček. Díky zvýšení kapacity tak budou moct do Bílovic i žáci z Babic či Řícmanic, kteří dnes musejí dojíždět do jiných škol v okolí. V pátém patře najde zázemí ZUŠ Šlapanice, která v Bílovicích dosud působí v komerčním pronájmu. "Půlka pátého patra je určená také pro kroužky spadající pod SVČ Lužánky. V šestém patře bude velká konferenční místnost pro 100 lidí a v sedmém patře bude malá klubovna," doplnil Boháček. Ve druhé menší budově chce mít obec minipivovar a hospodu, nad kterou by byla výdejna jídel pro školáky. Obě budovy bude spojovat prosklená chodba, aby školáci nemuseli vycházet při cestě na oběd ven.

Mlýnský ostrov je jedním z mála míst, která lze ještě v Bílovicích zastavět, protože v posledních 20 letech zažila obec poměrně bouřlivý rozvoj rezidenčního bydlení. Do novostaveb se přistěhovalo zhruba 1500 obyvatel, což znamenalo zvýšení na 3700 obyvatel.

Ve druhé etapě obec chystá revitalizovat další část ostrova pro volnočasové aktivity. "Bude zde hřiště pro náctileté, hřiště s vodními prvky, dvě velká multifunkční hřiště s přípravou na nafukovací halu a také malý amfiteátr. Otázkou je, zda se pustíme i do stavby malého wellness centra. To budeme muset s ohledem na peníze ještě znovu zvážit," řekl Boháček. Pro tuto část už mají Bílovice pravomocné stavební povolení a čekají, zda uspějou se svoji žádostí o stomilionovou dotaci. "Dozvíme se to asi v létě, celková cena je 150 milionů korun. Pokud uspějeme, chceme začít se stavbou ještě na podzim, abychom to měli co nejdříve celé hotové," řekl Boháček.

Bílovice jsou oblíbeným výletním místem pro Brňany, zároveň se staly vyhledávaným místem k bydlení. Dříve však neměly ani náměstí, ani náves, takže v minulé dekádě vzniklo na místě starých budov také nové náměstí novostavbou obecního úřadu, obřadní síní a poštou.
0 komentářů
přidat komentář