V benešovských kasárnách by příští rok mohla začít výstavba bytů

Vložil
ČTK
04.12.2017 14:20
Benešov - V bývalých Táborských kasárnách v Benešově by příští rok mohla začít výstavba bytů pro seniory a mladé rodiny. Soukromý investor chce nové bydlení pro 700 lidí postavit na místě hlavní kasárenské budovy, která by měla být zdemolována. Objekt, měřící na délku téměř 150 metrů, je podle starosty Petra Hostka (ČSSD) ve špatném stavu a jeho rekonstrukce by byla dražší než výstavba nové budovy.


S bouráním takzvaného bigopaláce ale nesouhlasí někteří zastupitelé, kteří poukazují na to, že jde o dominantu města známou ze starých pohlednic. Starosta namítá, že budova není památkově chráněná a technickým řešením je poplatná druhé polovině 19. století a účelu, kvůli němuž byla postavena. Původní zdobná fasáda je navíc otlučená a dům má v současnosti plastová okna. "Musím se smát, když někdo říká, že to má historickou hodnotu a že to je perla města," prohlásil starosta.

Podle místostarosty Jiřího Švadleny (ANO) se náklady na rekonstrukci už před deseti lety odhadovaly na 100 milionů korun. "Dnes by to bylo o dalších 20 až 50 milionů více," upozornil Švadlena. Hostek poukázal na to, že nelze rekonstruovat budovu, když o jejím budoucím účelu zatím není nic známo. Připomněl, že v minulosti investoři ztratili zájem o objekt vždy po prohlídce vnitřních prostor, kde jsou vysoké čtyřmetrové stropy.

Investor, který chce postavit byty, je podle Hostka ochoten nést i náklady na demolici. Zastupitelé zatím projekt neschválili, rozhodli jen o tom, že vedení města může jednat o záměru. V nové budově by měla být i ordinace lékaře, kadeřnictví a kavárna. Vedle bydlení pro seniory se počítá s výstavbou startovacích bytů pro mladé, což podle Hostka povede k užitečnému prolínání generací. "Potkávají se mladí a staří, dochází k navazování nových vztahů a vznikají skoro nové rodiny," řekl.

Benešov z více než pětadvacetihektarového areálu kasáren vytlačil desítky bezdomovců, kteří se museli přesunout jinam, a nechal zdemolovat některé menší objekty. Při přeměně areálu se město musí držet platného územního plánu. Kromě výstavby bytů se počítá se vznikem zábavního centra.
0 komentářů
přidat komentář

Související články