Ústí nad Orlicí připravuje stavbu galerie v areálu bývalé textilky Perla

Vložil
ČTK
12.02.2024 17:35
Ústí nad Orlicí


Ústí nad Orlicí – Ústí nad Orlicí pokračuje v přípravě stavby galerie v areálu bývalé textilky Perla. Prvotní návrh vzešlý z architektonické soutěže se letos dopracuje do projektové dokumentace a radnice chce získat stavební povolení. Galerie sice není investiční prioritou, město ale potřebuje mít vše připravené pro případnou žádost o dotaci. řekl dnes ČTK starosta Petr Hájek (sdružení Oušťáci).


"Vnímám to tak, že je to běh na dalších tři až pět let. Bez projektu a stavebního povolení ale nebudeme takzvaně na startovní čáře. A na to máme letošní rok," uvedl Hájek. Na projektové práce má město letos v rozpočtu čtyři miliony korun.

V soutěži na návrh objektu Galerie Perlou zvítězil architektonický ateliér Chybik + Kristof Associated Architects z Brna. Město chce podle něj proměnit část administrativní budovy, strojovny a rozvodny bývalé textilky Perla, návrh je přetváří na galerii moderního umění. V objektu má také vzniknout edukační prostor a kabinet textilu, který vyzdvihne odkaz textilní historie města. Nové zázemí tam najde také městská organizace Klubcentrum, v přízemí by měla být kavárna. Kolem galerie je dominantou zachovalý tovární komín.

Galerie zatím musí počkat, až město bude mít dost peněz. Podle starosty Ústí nad Orlicí v první řadě potřebuje vybudovat přístavbu domova důchodců, náklady odhaduje na 160 milion korun. Radnice také chce postavit v areálu bývalé textilky Perla 01 parkovací dům, pracuje i na projektu tenisové haly, na niž by chtěla získat dotaci z Národní sportovní agentury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články