Univerzita H. Králové plánuje opravy budov za půl miliardy korun

Zdroj
Tomáš Kučera
Vložil
ČTK
13.06.2019 07:55
Hradec Králové


Hradec Králové - Univerzita Hradec Králové (UHK) připravuje opravy budov a dalšího zařízení za téměř půl miliardy korun. Stavební práce chce zahájit do tří let. Většina prostředků bude ze státního rozpočtu. Novinářům to dnes řekli zástupci univerzity. Už letos v létě chce škola za 2,5 milionu korun obnovit v kampusu Na Soutoku odpočinkové zóny pro studenty. Příští rok plánuje zahájit hlavní část oprav vysokoškolské koleje v Palachově ulici, kde UHK nabízí studentům ubytování. Rekonstrukce čeká také dvě budovy na náměstí Svobody, kde je Pedagogická a Filosofická fakulta.


"Univerzita Hradec Králové předpokládá v horizontu pěti let vynaložení zhruba 460 až 480 milionů korun na rekonstrukce objektů v majetku univerzity. Konkrétně jde o tři projekty, z toho jsou dvě budovy na náměstí Svobody a budova kolejí," řekl ČTK kvestor Ales Klicnar.

Rekonstrukce koleje v Palachově ulici na Moravském Předměstí bude rozdělena do dvou etap. V první etapě, která by měla začít v srpnu 2020, je na řadě oprava a zateplení střechy, rekonstrukce balkonů, schodišť, částečné i rekonstrukce rozvodů a minimálně ve dvou vchodech výměna nábytku. Celkové náklady na tuto etapu jsou 19,9 milionu korun bez DPH. V druhé etapě se počítá s opravou vstupního vchodu včetně vrátnice, ubytovací kanceláře a s vybudováním zázemí pro sportovní aktivity studentů. Tato etapa má stát okolo deseti milionu korun bez DPH. Podle zástupců univerzity se oprava kolejí dotkne jejich provozu jen minimálně.

V září 2020 by měla začít rekonstrukce interiérů Filosofické fakulty na náměstí Svobody za 194 milionů korun včetně DPH. Obě univerzitní budovy na náměstí Svobody v roce 2015 dostaly novou fasádu včetně zateplení. Oprava budovy sousední Pedagogické fakulty, která je památkově chráněná, by měla začít o rok později, v září 2021. Stavební práce by měly v tomto případě vyjít na 250 milionů korun s DPH. "Obě budovy nevyhovují standardům pro výuku na vysoké škole," řekl Klicnar.

Rekonstrukce budov na náměstí Svobody provoz univerzity ovlivní. "Výuku po dobu oprav přesuneme do naší ne zcela využívané budovy v ulici Víta Nejedlého. Rekonstrukce budov by neměly probíhat současně, abychom mohli využít kapacitu objektu," řekl ČTK Klicnar.

V univerzitním areálu Na Soutoku stojí tři budovy, od roku 1997 budova Pedagogické fakulty UHK, v roce 2008 dokončený objekt Fakulty informatiky a managementu UHK a v květnu 2017 otevřený objekt Přírodovědecké fakulty. Univerzita chce v této lokalitě naproti nemocnici ve výstavbě v budoucnu pokračovat. Další výstavbu ale blokuje nedostatek financí a také nedořešené majetkové vztahy.

Královéhradecká univerzita má přes 6000 studentů. UHK vznikla v roce 2000 z vysoké školy pedagogické.
0 komentářů
přidat komentář

Související články