Tržní kolonádu v Karlových Varech čeká další etapa rekonstrukce

foto: Irena Sedláčková

Karlovy Vary - V Karlových Varech v září začne třetí etapa rekonstrukce Tržní kolonády. V předchozích dvou etapách byla již zrekonstruována téměř polovina kolonády, po dokončení prací letos v listopadu bude k opravě zbývat ještě asi čtvrtina. Práce postupují v závislosti na tom, jak se městu daří získat dotace, řekl ČTK primátorův náměstek Jiří Klsák (KOA).


"Práce jsou toho rozsahu, že se provádí nátěry dřevených částí. Tam, kde jsou ty dřevěné části už naprosto v nepořádku, se buď protézují nebo vyměňují. Cena té zakázky byla určena kolem 500.000 korun, ale vítěz ji vysoutěžil za necelých 400.000 korun,"
řekl ČTK Klsák. Rekonstrukce by měla trvat asi dva měsíce v závislosti na počasí, město by ji chtělo dokončit co nejdříve.

Na opravu Tržní kolonády čerpá město dotace z programu Regenerace městské památkové zóny. "Poslední roky máme radost z toho, že tento příspěvek je stále vyšší, letos to bylo dokonce 960.000 korun. Ale není to určeno nikdy pouze na jednu památku," vysvětlil Klsák. Letos například z tohoto příspěvku město opraví ještě památník Fridricha Schillera.

Tržní kolonáda je dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu, bohatě zdobená řezbami. Byla postavena na místě staré karlovarské radnice v letech 1882 až 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Vlastní realizací stavby objektu, původně zamýšleného jako provizorium, byl pověřen tesařský mistr Oesterreicher z Vídně. V letech 1904 až 1905 byla kolonáda prodloužena nad vývěr Tržního pramene. Kromě toho v interiéru kolonády vyvěrá pramen Karla IV. a Dolní zámecký pramen.
0 komentářů
přidat komentář

Související články