Třípatrovou prodejnu Baťa v M. Lázních čeká demolice

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
19.06.2014 18:45
Mariánské Lázně (Chebsko)/Zlín - Třípatrovou prodejnu obuvi Baťa v centru Mariánských Lázní na Chebsku, kterou minulý týden uzavřeli statici kvůli špatnému stavu, čeká s největší pravděpodobností demolice. Zástupci společnosti nyní jednají s příslušnými úřady o zbourání domu, lhůty zatím neznají. Na dotaz ČTK to dnes sdělil marketingový ředitel společnosti Baťa Lukáš Ohanka.

    "Konečný verdikt statika je doporučení k odstranění objektu. V současné době jednáme s příslušnými úřady o demolici budovy, lhůty zatím neznáme. Není prozatím stanovený konkrétní termín," uvedl Ohanka.
    Vstup do památkově chráněného objektu zakázali minulý pátek statici. Podle mluvčího mariánskolázeňské radnice Romana Kořána jejich závěr zní, že nosná konstrukce objektu je v havarijním stavu. "Vzhledem k technickému stavu nosné železobetonové konstrukce a nemožnosti její sanace je nutné, v čase co nejdříve možném, provést odstranění objektu," citoval Kořán závěr statiků. Nosná konstrukce podle nich není schopna dál spolehlivě plnit svou funkci. Ohrožuje lidi uvnitř domu i v jeho bezprostřední blízkosti. Podél domu musí být bezpečnostní zóna o šířce 1,8 metru, doplnil Kořán.
    Zpráva o demolici funkcionalistického domu z roku 1932 netěší starostu Zdeňka Krále (ODS). "Je to strašná rána, protože to byl jeden z nejkrásnějších objektů v Mariánských Lázních, aspoň já jsem to tak vnímal. Palác Baťa od architekta Karlíka, vrcholný český funkcionalismus, krásně zapadl do fronty domů a tvořil protiklad obvyklých domů v historizujícím stylu," řekl Král ČTK. Do osudu domu budou podle něj zřejmě mluvit ještě památkáři, pokud se ho nepodaří zachránit, považoval by to za velkou ztrátu pro město.
    Firma Baťa zatím nemá vyčíslený přesný rozsah škody. "Prozatím pracujeme pouze na technickém plánu vyklizení budovy a na základě vyjádření statika jednáme s úřady o demolici. Další kroky budeme plánovat posléze," řekl Ohanka. Firma má podle něj zájem na tom, aby Baťa v Mariánských Lázních byl. "Uvidíme, jaké budou možnosti," sdělil na dotaz, zda firma už například uvažuje po demolici postavit na původním místě nový objekt.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Záchrana objektu Baťa
Michaela Fišerová
20.06.14 03:26
Baťova prodejna Marianské Lázně
Ing.Julius Novotný
25.06.14 03:18
zobrazit všechny komentáře

Související články