Krajský úřad potvrdil demolici domu Baťa v M. Lázních

Vložil
ČTK
14.05.2015 14:50
Mariánské Lázně

Mariánské Lázně - Krajský úřad potvrdil rozhodnutí stavebního úřadu o demolici obchodního domu Baťa v Mariánských Lázních. Dům byl loni v červnu na základě statického posouzení okamžitě uzavřen. Proti později nařízené demolici se ale odvolal starosta Mariánských Lázní Vojtěch Franta (Piráti), který je povoláním architekt. O potvrzení demolice dnes ČTK informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

    Železobetonová stavba na hlavní třídě v Mariánských Lázních byla původně chráněnou památkou. Jenže na podzim ministerstvo kultury dům vyjmulo ze seznamu chráněných staveb. Následně stavební úřad, který je orgánem státní správy, nařídil demolici.
    "S vlastnickým právem ke stavbě souvisí mimo jiné právo nakládat s ní, to je také právo stavbu odstranit. Výkonu práva nelze až na výjimky dané veřejným zájmem, bránit," uvádí se v rozhodnutí krajského úřadu. "V daném případě se jedná o stavbu, která se nachází ve stanovené památkové zóně města Mariánské Lázně, vyšší ochranu v této chvíli předmětná stavba nemá," uvedl krajský úřad.
    Starosta Mariánských Lázní Franta vznesl námitky už proti rozhodnutí mariánskolázeňského stavebního úřadu. Dnes se ČTK nepodařilo jeho vyjádření získat. Franta ale již dříve namítal, že by bylo vhodné mít i oponentní statický posudek. Nelíbilo se mu ani to, že ministerstvo sejmulo z domu památkovou ochranu jen na základě jednoho posudku. Jak řekl, mohlo by se jednat o nebezpečný precedens, kdy majitel památky nechá dům chátrat, a když je v havarijním stavu, úspěšně si požádá o zbavení památkové ochrany.
    Objekt prodejny Baťa z roku 1932 v centru města ale není jediný, kterému hrozí odstranění. V centru města je podobně zanedbaných domů na tři desítky. Před několika týdny prošel demolicí také bývalý hotel Rozkvět, který na počátku roku poškodil požár.
0 komentářů
přidat komentář

Související články