Třináct zájemců chce podnikat v kubistickém domě

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
25.05.2007 16:40
Praha

Praha - Do výběrového řízení, které vyhlásilo ministerstvo kultury na pronájem prostor v kubistickém Domě U Černé Matky boží, se přihlásilo 13 zájemců. "Obálky jsme ještě neotvírali. Výběr proběhne příští týden," sdělila ČTK mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.
    Ministerstvo by chtělo, aby nový nájemce v domě působil od 1. července. Několik let v domě bylo knihkupectví, jeho provozovatel požádal o ukončení nájmu. Jako důvod uvedl příliš vysoké nájemné.
    K pronájmu je přibližně 300 metrů čtverečních, 85 v přízemí a 216 v suterénu. Dosavadní nájemce platil měsíčně 826 korun za metr čtvereční, tedy přibližně 250.000 korun. Ve výběrovém řízení cena není stanovena, nabídky se budou hodnotit zejména podle nabídnuté výše nájemného. Stát uzavře smlouvu na pronájem prostor maximálně na dobu osmi let.
    Protože dům je kulturní památkou, měl by provoz v přízemí odpovídat i  tomuto faktu. Ministerstvo tvrdí, že dokáže zaručit, aby v architektonicky velmi ceněném domě nevznikl třeba obchod se suvenýry, jak je tomu v blízkém okolí objektu ve značné míře.
    "K tomu, aby se z pronajímaných prostor nestal obchod pochybné úrovně, je jednou z podmínek výběrového řízení kvalitní podnikatelský záměr, který musí být v souladu s kulturní hodnotou této nemovitosti," uvedla Žižková.
    Dům na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu dokončil architekt Josef Gočár v roce 1912. Postavil jej jako obchodní dům, po druhé světové válce v něm sídlil podnik Výstavnictví. Po rekonstrukci zde působilo od roku 1994 České muzeum výtvarných umění. Od konce roku 2003 je v  domě nová stálá expozice o českém kubismu, jíž připravila Národní galerie v  Praze (NG) a která se do značné míry kryje s předchozí. Před dvěma lety byla v  domě otevřena replika původní kavárny Orient, kterou navrhl také Gočár.
    Celý kubistický dům patří Státnímu fondu kultury a ministerstvu financí - to jej chtělo komerčně pronajímat, neboť fond stále dluží státu miliony korun, které obdržel na úhradu ztrát z České lotynky. Právě kubistický dům spolu s  palácem U hybernů ministerstvo kultury kvůli rozjezdu loterie zastavilo. Myšlenku komerčního pronájmu ale nakonec úředníci opustili.
    NG uvažovala o získání celého domu, provoz by pak hradila z pronájmu obchodů v přízemí. Vláda ale nepovolila převod domu ministerstvu kultury. NG vytvořila expozici na zakázku a za peníze fondu. Galerie není v domě ani v nájmu, muzeum jen provozuje a zisk odevzdává fondu. Fond také uzavřel na pět let nájemní smlouvu se společností Baba, která postavila repliku kavárny a provozuje ji.
0 komentářů
přidat komentář

Související články