Dům U Černé Matky boží opět prezentuje český kubismusPraha - Nová expozice kubismu, která je už několikátou na stejném místě, bude od čtvrtka přístupná v Domě U Černé Matky boží v Celetné ulici. Připravilo ji pražské Uměleckoprůmyslové muzeum, které má prostory národní kulturní památky a významné stavby Josefa Gočára pronajaté na osm let. První den, tedy 3. prosince, je pro návštěvníky vstup zdarma.
Expozice představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné a užité umění i architekturu. Obsahuje soubory a solitérní kusy nábytku, doplňky z keramiky, skla a kovů, tapety, plakátovou tvorbu či knižní grafiku. Zastoupeni jsou přední architekti a designéři jako Pavel Janák, Josef Gočár, Josef Chochol, Vlastislav Hofman, Otakar Novotný či František Kysela. Jejich díla doplňuje výběr kubistické malby autorů Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a plastiky Otto Gutfreunda.
V kubistickém domě bývala expozice připomínající jedinečný architektonický styl i dříve, provozovaly ji různé instituce, naposledy Národní galerie v Praze. Vlastníkem domu je ale Státní fond kultury a veškeré příjmy z domu se dosud používaly na splácení dluhů, které fond má. Stát totiž kubistický dům stejně jako nedaleký Dům u Hybernů počátkem 90. let zastavil u banky kvůli rozjezdu loterie. Ta zkrachovala a dluhy fondu dosahují stamilionů korun. Uměleckoprůmyslové muzeum ale podle uzavřené smlouvy bude fondu odvádět pouze 20 procent ze vstupného, bude ale také hradit provoz své expozice.
V domě funguje kavárna, jejíž interiér je replikou původního kubistického, v parteru jsou obchody a v patrech galerijní prostory. NG dům opustila v roce 2012 a od té doby byly výstavní sály prázdné. Uměleckoprůmyslové muzeum, které tehdy již vědělo o tom, že bude muset kvůli rekonstrukci své budovy zavřít, bylo připraveno otevřít expozici již na podzim roku 2012. Připravit nájemní smlouvu a učinit drobné úpravy ale ministerstvu kultury trvalo tři roky.
"Jsem velice ráda, že dlouhá jednání vedla k cíli a že dnes můžeme expozici, byť s malým zpožděním, otevřít. Je to jedinečná příležitost, jak prezentovat kubistické předměty z našich sbírek souborně v autentickém prostředí," říká ředitelka UPM Helena Koenigsmarková.
Stálou expozici doplní krátkodobé výstavy, UPM připravilo také mapku Procházka po pražské kubistické architektuře, která je k dispozici v tištěné podobě nebo na www.czkubismus.cz. Od ledna 2016 expozici rozšíří tablety s časovou osou, medailony osobností českého kubismu či ukázkami dobových kritik a karikatur.


Doplněno redakcí Archiwebu:

Autorka koncepce expozice a textů: Lucie Vlčková
Architektonické řešení: Jiří Javůrek, Sylvie Bednaříková, Jakub Žák
(SGL project, s. r. o.)
Grafický design: Štěpán Malovec
0 komentářů
přidat komentář

Související články