Tovární komín s vodojemem ve Dvoře Králové je kulturní památkou

Vložil
ČTK
29.10.2020 17:10
Dvůr Králové nad Labem - Dvůr Králové nad Labem má další kulturní památku. Koncem srpna se jí stal tovární komín s vodojemem v bývalém areálu textilky TIBA Zálabí. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Miroslava Kameníková. Ministerstvo kultury k tomu dostalo podnět před šesti lety.


"K dotyčnému, který podnět na ministerstvo podal, bohužel nic bližšího nevíme, ani jestli je místní. Stavba v areálu, který vlastní společnost Slezan Holding, patří k nepřehlédnutelným dominantám města a připomíná slavnou průmyslovou minulost Dvora Králové nad Labem," řekla ČTK Kameníková.

Komín s nádrží na vodu vybudovala v roce 1941 komínářská rodinná firma V. Fischer a spol. Letky a původně sloužil pro textilní továrnu Josefa Sochora. Podle ministerstva kultury jde z celorepublikového hlediska o unikát, patří do specifické podskupiny komínových staveb. V ČR se jich z původního počtu zhruba 50 dochovalo 21, přičemž v Královéhradeckém kraji jen dvě.

"Jedná se o nejvyšší komín s vodojemem na území ČR a jeho reservoár má největší objem z komínových vodojemů v ČR, a to 300 metrů krychlových," uvedla Kameníková.

Komín vysoký 83 metrů je kónického tvaru, vyzděný z radiálních cihel, takzvaných komínovek. Průměr stavby v úrovni dvora činí 7,66 metru a ve vrcholové části 3,42 metru. Cihlový komínový vodojem má tvar komolého kužele, který je postavený na užší základně a je umístěn na železobetonovém prstenci, který podpírají výrazné krakorce. "Komín byl z provozu odstaven v roce 1969, vodojem byl v provozu do roku 2007," uvedli zástupci radnice.

Ve Dvoře Králové nad Labem je více než 60 objektů umístěných na seznamu památkově chráněných objektů. Například v roce 2016 ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku areál Afrického safari Josefa Vágnera v královédvorské zoologické zahradě.
0 komentářů
přidat komentář