Šternberk byl podesáté nominován na titul Historické město roku

Vložil
ČTK
29.01.2008 16:40
Šternberk

Šternberk - Odborná komise už podesáté nominovala město Šternberk na titul Historické město roku. Důvodem je regenerace městské památkové rezervace v loňském roce. ČTK o tom informoval Tomáš Tichák, mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Ten se na nominaci podílel společně s ministerstvem pro místní rozvoj a Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
    Ředitel olomouckého pracoviště NPÚ Pavel Konečný řekl, že komise ocenila zejména spoluúčast odborníků i místních politiků, ale především zapojení občanů. "Inspirující pro další města je především způsob otevřené komunikace s vlastníky památkových objektů i dalších domů v městském jádru," píše se ve zprávě komise.
    Mluvčí šternberské radnice Irena Černocká ČTK řekla, že svou roli sehrála i finanční podpora soukromým vlastníkům na opravu fasád historických domů, které se nacházejí v  městské památkové zóně, ale přitom nejsou zapsány mezi nemovité kulturní památky. "Vloni jsme lidem přispěli z městského rozpočtu 4,2 milionu korun, což představuje 55 žadatelů. Program podpory je vypsán i na letošní rok," upřesnila Černocká. Příspěvek radnice pokrývá 75 procent uznatelných nákladů, nejvýše ale může činit 100.000 korun.
    Cena a z ní vyplývající právo užívat titul Historické město roku, je udělována od roku 1994. Křišťálovou plastiku doprovází i odměna milion korun. Udělována je vždy při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Dosud ji nezískalo žádné město z Olomouckého kraje, i když vloni byl Šternberk ve finále za rekonstrukci náměstí v roce 2006. Cenu v  minulých letech získala například Třeboň, Kroměříž, Kutná Hora, Litomyšl, Nový Jičín, Prachatice, Františkovy Lázně a vloni Polná. Letos bude udělena 16. dubna ve Španělském sále Pražského hradu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články