Stavebníci dokončili založení nové pražské trojské lávky a pilíře

Vložil
ČTK
22.04.2020 15:40
Praha

Praha - Stavebníci dokončili založení nové pražské trojské lávky a všech pět pilířů. Nyní pilíře takzvaně osazují a staví dvě opěry. V červnu začnou usazovat mostovku. Novinářům to dnes řekli vedoucí projektu Tomáš Záruba, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Lávka bude hotova do konce letošního roku a vyjde na 128 milionů korun. Staví ji firma SMP CZ.


Původní lávka se zřítila 2. prosince 2017 a zraněni byli čtyři lidé, z toho dva vážně. Případ stále vyšetřuje policie.

"Lávka bude 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká, takže se po ní bude dát nejen chodit, ale i jezdit na bruslích nebo na kole. Když by na to přišlo, tak po ní projede i záchranka," řekl primátor Hřib.

Stavebníci v současné době montují osazení na pilíře. "Pilíře jsme začali montovat na pravém břehu včera. Po montáži pilířů budeme od příštího týdne připravovat předmontážní plochu na levém břehu, kde v průběhu května bude docházet k montování hlavního pole, které v průběhu června budeme dávat na pilíře ve Vltavě," řekl Záruba. Do půlky července by měla být osazena celá trojská lávka. "Následně budou pokračovat kompletační práce," dodal Záruba.

Oproti původní zřícené lávce bude ta nová širší i vyšší. Původní byla postavena tzv. předpjatou konstrukcí, kdy jsou například lana v betonu. Nová bude mít obloukový spojitý nosník z ocelového profilu s potrubím o průměru 913 milimetrů. "Lávka je záměrně dělána tak, aby byla dobře kontrolovatelná, zda někde nedochází ke korozi. Trubka uvnitř bude přetlakovaná, takže se do ní nedostane žádná vlhkost a nebude reznout v místech, která bychom neviděli," řekl Scheinherr.

Lávka snese zatížení až 500 kilogramů na metr čtvereční a může po ní přejet vozidlo o hmotnosti 3,5 tuny. Při povodni se u jejích pilířů nebudou nedělat víry. Také bude mít sklopitelné zábradlí a voda přes něj případně lépe přeteče. Stavebníci na obou březích vytvořili umělé poloostrovy, z nichž dělali pilíře. Poloostrovy budou po dokončení lávky zase odtěženy.

Stavební firma předá hlavnímu městu návod na údržbu lávky. Podle Záruby by neměla být ničím výjimečná. Bude se jednat o standardní údržbu jako pravidelné nátěry a podobně. Některé části mostovky jsou z nerezové oceli, což zajistí delší životnost. Povrch pro pěší bude z velmi tvrdého dřeva azobe.

Na konci prosince 2017 vyplul mezi Císařským ostrovem a Trojou přívoz, který nahradil zřícenou lávku. V provozu bude až do dokončení nové lávky, poté bude zrušen.
0 komentářů
přidat komentář

Související články