Stavbaři dokončují lávku přes Ostravici, lidem se ale asi otevře až na jaře

Vložil
ČTK
29.11.2022 16:50
Ostrava

Josef Pleskot

Ostrava - Stavbaři dokončují lávku přes řeku Ostravici, která v Ostravě vzniká podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Lávka určená pěším i cyklistům spojí pravý břeh Ostravice s areálem národní kulturní památky Dolních Vítkovic. Podle původních předpokladů měli dělníci mít lávku hotovou na podzim, ale kvůli komplikacím na stavbě se dokončení zpozdí, řekla ČTK náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).


"Původně jsme plánovali, že lávka i navazující cyklostezka z pravého břehu Ostravice k Velkému světu techniky bude hotová na podzim tohoto roku. Přestože výroba ocelové lávky pokračuje podle plánu, tak se celá stavba zpozdila. Nastaly technické komplikace, například staveniště nebylo v původní verzi projektu navrženo správně, takže se muselo domlouvat jeho přemístění, aby se tam mohl umístit jeřáb. Problémy byly i s trasou cyklostezky kolem ústřední čistírny odpadních vod," uvedla Šebestová.

Podle ní by lávka mohla být dokončena na přelomu roku. "Pro veřejnost ale asi ještě nebude otevřená, protože se musí pokrýt speciální vrstvou, kterou lze aplikovat až v dobrých klimatických podmínkách, tedy někdy na jaře," řekla náměstkyně. Aktuálně jsou podle ní připraveny pilíře a podpůrný pilíř, který se odstraní, jakmile se lávka usadí. "Vidět je i přípravná konstrukce podél břehu Ostravice i navazující cyklostezky. Lávka se přiveze a bude se usazovat pomocí jeřábu na pilíře," doplnila Šebestová.

Lávka by měla umožnit rychlé a bezpečné spojení centra města s Dolní oblastí Vítkovice. První myšlenka na přemostění vznikla v roce 2016. Lávka bude dlouhá 550 metrů a široká čtyři metry. Bude mít asfaltový povrch, který bude vhodný i pro in-line bruslení. Povede od řeky Ostravice přes železniční vlečku kolem čistírny odpadních vod a ústit bude vedle vchodu do Velkého světa techniky ve Vítkovické ulici. Přemostění bude zavěšeno na ocelových lanech. S ohledem na blízkost řeky a biokoridoru bude lávka nasvětlena tak, aby připomínala měsíční svit. Stavba by měla stát téměř 96 milionů korun bez DPH.

Pleskot se v Ostravě podílel na řadě významných staveb, především na proměně industriálního areálu v Dolních Vítkovicích, kde navrhoval multifunkční halu Gong, vyhlídkovou věž Bolt Tower, Svět techniky, objekt Heligonky či Zemědělské muzeum. Za mimořádný přínos pro rozvoj města v architektuře mu město v minulosti udělilo Cenu města Ostravy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články