Stavba nemocnice Náchod jde podle plánu

Vložil
ČTK
20.07.2020 10:30
Náchod

Náchod – Více než miliardová stavba krajské Oblastní nemocnice Náchod by měla být hotová podle plánu. Dva nové pavilony by stavbaři měli dokončit do 30. července. Nenaplnily se nedávné obavy, že kvůli pandemii covidu-19 a nedostatku zahraničních pracovníků stavba nabere zpoždění. ČTK to řekla mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová. Stavba za 1,34 miliardy korun bez DPH začala v dubnu 2018 a jde největší současný investiční projekt kraje.


"Stavební práce jsou v souladu s aktuálním harmonogramem stavby. V současné době neevidujeme ze strany zhotovitele požadavek na změnu termínu způsobenou pandemií covid-19," uvedla mluvčí.

Stavbaři nyní v pavilonech dělají dokončovací práce a kompletace, zkoušejí technologie budovy. Při přípravě kolaudace dělají kontroly hasiči, hygienici a inspektorát bezpečnosti práce. "Dále probíhají dodávky zdravotnické techniky, IT technologií a vybavení interiéru, které jsou zadávány krajem samostatně," uvedla mluvčí. Zařízení pavilonů vybavením kraj přijde na dalších 300 milionů korun.

Po dokončení stavebních prací k 30. červenci by stavba měla v srpnu získat kolaudační rozhodnutí. Následný zkušební provoz pavilonů by měl trvat pět až šest měsíců. Se zahájením nemocničního provozu v nových prostorách, které již budou vybavené i vnitřním zařízením, nábytkem a zdravotnickou technikou, se počítá na začátku roku 2021.

Cílem projektu je sestěhování všech provozů nemocnice do takzvaného dolního areálu, kde se nyní staví. Výsledkem mají být nižší provozní náklady a kvalitnější péče o pacienty. V novém pavilonu J bude lůžková část chirurgie, ortopedie či gynekologické ambulance, v pavilonu K například oddělení zobrazovacích metod, operační sály, ARO a JIP, porodnice, dětské oddělení.

Propojení mezi novými pavilony a původním pavilonem A zajistí nadzemní i podzemní koridor včetně přímého přístupu na heliport. Ten bude na střeše pavilonu A.

Dodavatelem stavby je konsorcium firem Geosan Group a BAK stavební společnost. Stavba se odehrává za provozu nynějších pavilonů nemocnice.

Stavbu nemocnice kraj připravoval léta. Podle původních plánů mělo být hotovo v roce 2015. Kraji se však stavební firmu podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži.

Nemocnice Náchod zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli, ve specializovaných oborech až pro 250.000 lidí. Je největším zdravotnickým zařízením patřícím Královéhradeckému kraji, má 1500 zaměstnanců.
0 komentářů
přidat komentář

Související články