Státní cenu za architekturu dostal Jiří Suchomel

Vložil
ČTK
24.10.2022 07:35
Praha

Jiří Suchomel

Praha – Státní cenu za literaturu letos získala jedenačtyřicetiletá spisovatelka Kateřina Tučková. Porota ji ocenila za román Bílá Voda a přihlédla i k její dosavadní literární tvorbě, která otvírá málo známá historická a spole- čenská témata a pomáhá je zpřístupňovat veřejnosti. Laureátem Státní ceny za překladatelské dílo se stal romanista Jiří Našinec zejména za překlady Charlese Nodiera a Mircey Eliada a za všestranný přínos k popularizaci rumunské literatury. Ocenění ministerstva kultury si pak z dnešního slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla odneslo dalších šest osobností české kultury.


"Já jsem přesvědčen o tom, že dnešní předávání cen ministerstva kultury znovu ukazuje sílu, velkou schopnost a mezinárodní - v tom dobrém slova smyslu - srovnatelnost a konkurenceschopnost naší kultury," prohlásil při zahájení slavnostního večera ministr kultury Martin Baxa (ODS).

V architektuře získal cenu Jiří Suchomel za průkopnictví v oblasti udržitelné architektury a za založení a dlouhodobé vedení a rozvíjení dnešní Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Ocenění za výtvarné umění obdržel galerista Marek Pokorný, a to za významnou kritickou, kurátorskou a manažerskou činnost v oblasti současného umění, dále také za iniciativu při vzniku a rozvíjení progresivních kulturních institucí a platforem.
0 komentářů
přidat komentář