Stát bude potřetí dražit areál bývalého ústavu v Králíkách

Vložil
ČTK
20.01.2021 17:55
Králíky

Králíky – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) stanovil další termín dražby areálu bývalého dětského výchovného ústavu v Králíkách. Uskuteční se 3. února v 10:00 v zasedací místnosti budovy na adrese Smetanova 43 v Ústí nad Orlicí, zjistila ČTK na stránkách ÚZSVM. Dražba se bude konat již potřetí, v předchozích kolech nebyla podána žádná nabídka.


Stát areál nabízel nejdříve za 35,6 milionu korun. V druhém kole se vyvolávací cena se snížila na 28,5 milionu korun, ve třetím činí 24,92 milionu korun.

Areál tvoří čtyři budovy se zastavěnými parcelami a čtyři další pozemky. Hlavní objekt je třípatrový, částečně podsklepený. V budově z roku 1883 se dvěma křídly jsou učebny, pokoje, sborovny, kabinety, tělocvična, dílna, prádelna, kuchyň s jídelnou, pět bytů, kanceláře a skladové prostory. Prodávat se bude i dílna s garáží, skleník a studna. Odhadní cena všech nemovitostí v areálu je 33,6 milionu korun, cena obvyklá 21 milionů korun.

Rozsáhlý areál s plochou 39.252 m² je opuštěný od konce roku 2014. Ministerstvo vnitra jej původně chtělo využít jako pobytové zařízení pro žadatele o azyl. Proti byla část obyvatel města i někteří politici. Měli obavy, že přítomnost cizinců by poškodila turistický ruch v regionu, že se přistěhovalci nezačlení mezi místní a nemuseli by se v malém městě cítit dobře. Ministerstvo nakonec od plánu ustoupilo a objekt převedlo ministerstvu spravedlnosti, které přišlo se záměrem zřídit v Králíkách věznici. Ani to se nesetkalo s příznivým přijetím, lidé v referendu na konci roku 2016 většinově dali najevo, že věznici nechtějí. I když hlasování nebylo pro ministerstvo závazné, minulý rok v létě od záměru ustoupilo.

O získání areálu se snažilo i město Králíky. Rozsáhlý hlavní objekt chtělo využít pro bytové a sociální účely. Požádalo ÚZSVM o bezplatný převod, úřad mu však nevyhověl. O areál v minulosti projevila zájem také společnost Sněžník, která vlastní v blízké Dolní Moravě velké rekreační středisko s celoročním provozem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články