Squatteři si připomněli 5 let od násilného vyklizení vily Milada

Zdroj
Radek Doležal
Vložil
ČTK
29.06.2014 19:30
Praha

Praha - Squatteři a jejich příznivci si dnes připomněli pět let od násilného vyklizení vily Milada, poslední dlouhodobě obývaný pražský squat. V roce 2009 ho vyklidila najatá agentura za pomoci policie. Squatteři od té doby poukazují na to, že dům nadále chátrá. Dnešní akci organizátoři plánovali do blízkosti vily, policie ale ráno prostor ohraničila páskami a squattery k vile nepustila. Účastníci happeningu se proto shromáždili pod přilehlým mostem. Na místě se během odpoledne sešlo 50 až 100 lidí.

    Jeden z organizátorů Arnošt Novák z iniciativy Obsaď a žij s počínáním policie nesouhlasí. "Chtěl bych, aby si policejní velitel odůvodnil tento zásah a na něj vynaložené finanční prostředky," řekl ČTK Novák.
    Policie kontrolovala i všechny studenty, kteří mířili na kolej 17.listopadu, která s vilou bezprostředně sousedí.
    Akce měla poklidný charakter, policisté nemuseli doposud řešit žádný výraznější incident. Zatím se tak neopakuje situace z roku 2012. Tehdy při podobné akci část squatterů do vily neoprávněně vnikla a policie proti nim musela zasáhnout.
    Součástí dnešního happeningu nazvaného Rekonstrukce bitvy o Miladu jsou koncerty, plánovaný turnaj v nohejbalu se ale nekonal. Hřiště je totiž na pozemku obehnaném policejními páskami. Jako vrchol akce organizátoři připravili divadelní představení, v němž zrekonstruovali právě události z roku 2012.
    Tehdejší zásah bezpečnostních složek napadli squatteři také u soudu. Ten se ale ve středu postavil na stranu policie. Squatteři proto plánují proti rozsudku podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.
    Squatteři jsou komunitou lidí žijících v opuštěných budovách bez náležitého oprávnění.
0 komentářů
přidat komentář

Související články