Spor o stavbu nové polikliniky v Chebu pokračuje, příprava také

Vložil
ČTK
03.03.2021 17:05
Cheb

A69 - architekti

vizualizace: A69 - architekti

Cheb – Spor o stavbu nové polikliniky v Chebu pokračuje. Spolek chebských zdravotníků záměr odmítá a ani poslední trojstranná schůzka spolku, vedení města a investora posun nepřinesla. Příprava stavby zatím pokračuje, rozhodující slovo budou mít chebští zastupitelé, zjistila ČTK.


"Spolek je přesvědčen, že výstavba nové polikliniky v Chebu je nadbytečná, neúčelná a slibované benefity městu stejně nepřinese. Svá tvrzení podložil spolek konkrétní argumentací i konkrétními fakty, která jsou ověřitelná. Naopak investor v průběhu jednání trval na svých, těžko uvěřitelných slibech, nekonkretizoval žádná fakta, jenž by bylo možné ověřit," popsala výsledek jednání s investorem a starostou města Antonínem Jalovcem (VPM) Barbora Zahradníková, který zastupuje Spolek chebských zdravotníků.

Jakub Pánik, který záměr investora, kterým má být Chebská zdravotní s. r. o., zastupuje, ČTK potvrdil, že společné jednání spor nikam neposunulo. "Myslím si, že se v krátké budoucnosti znovu potkáme, protože jsme zatím nenašli rovinu, kdy by spolek uvěřil našim podkladům a tomu, co chceme, tedy zejména přivést nové zdravotníky," řekl ČTK Pánik.

Investor se chce zavázat, že projekt nepovede k tomu, že by přetahoval zdravotníky ze stávajících ordinací nebo chebské nemocnice. Tomu ale spolek nevěří. "Nelze ovlivnit svobodnou vůli zdravotníků. Pracovní síly se nedostává a je o ni velmi tvrdý boj. Spolek i vedení nemocnice Cheb se velmi obává toho, že s realizací projektu dojde jen k pře- skupení zdravotníků, a ne k navýšení jejich počtu," uvedl ve svém stanovisku spolek.

Obavy z dopadů vzniku nové polikliniky má i chebská nemocnice, která by mohla přijít o část ambulantních služeb, a tím i příjmů. To ale investor také odmítá s tím, že chce hlavně přinést nové služby.

Spor je také o slibech investora, že dokáže získat od zdravotních pojišťoven smlouvy pro nové ordinace. Podle spolku pojišťovny považují zdravotní služby v Chebu za saturované, a nové smlouvy tak nebude možné získat.

Jak ale konstatoval chebský starosta Antonín Jalovec, v tomto ohledu jde o podnikatelské riziko investora. "Pro vedení města ze schůzky vyplynulo, že budeme pokračovat dál, ale chceme využít odborné kapacity spolku, až by se případně podepisovaly smlouvy s investorem, aby nám pomohl formulovat závazky obou stran," řekl ČTK Jalovec.

Podle Pánika je celý projekt polikliniky a parkovacího domu před chebským vlakovým nádražím koncipován s ohledem na budoucnost. "Cheb má potenciál se rozvíjet, má ambice se rozrůstat. A bude potřeba zajistit pro obyvatele kvalitní zdravotní péči. My chceme přivést nové zdravotníky," zdůraznil Pánik.

Spolek chebských zdravotníků ale slibům nevěří. "Spolek velmi varuje před tímto pochybným projektem a nedoporučuje zastupitelům jej podpořit. Slibované benefity projekt určitě nepřinese," uvedla Zahradníková.
0 komentářů
přidat komentář