Soud zamítl žalobu na způsob prodeje bývalého kostela sv. Michala

Vložil
ČTK
05.05.2007 11:40
Praha

Praha - Pražský městský soud dnes zamítl žalobu protikorupční organizace Růžový panter, která napadala způsob prodeje bývalého kostela sv. Michala v Praze jeho dlouholetému nájemci. Soud potvrdil v plné míře loňské rozhodnutí obvodního soudu. ČTK to řekla ředitelka správní rady sdružení Iveta Jordánová. Sdružení žalobou navrhovalo určit, že vlastníkem památkově chráněného objektu je stát.
    Soud podle Jordánové věc zamítl jedině kvůli formálním důvodům, žádnými důkazy se nezabýval. Soudkyně ve shodě se soudem nižší instance rozhodla, že sdružení, které není vlastníkem objektu, nemá právní nárok požadovat změnu vlastníka. Právnička Národní knihovny, jež byla před prodejem správce objektu, při loňském jednání u obvodního soudu uvedla, že pokud by zákonodárce chtěl, aby občanská sdružení byla účastníkem řízení, měl to zakotvit zákonem, jako to mají třeba ekologové. Podpořila tak názor soudu.
    Podle nevládní organizace může takový rozsudek zakládat precedens v tom smyslu, že občané nemají nárok vstupovat do rozhodování státních institucí, které spravují jejich majetek. Soudkyně dnes uvedla, že verdikt je opřen o kontinuální soudní praxi, řekla Jordánová.
    Před dnešním jednáním ještě sdružení navrhovalo, aby soudní výlohy nesly obě zainteresované instituce. Soud ale uvedl, že Národní knihovna je jako příspěvková organizace a je pro ni také obtížné vynakládat prostředky navíc; celé náklady řízení proto ponese sdružení, uvedla Jordánová.
    Bývalý kostel na pražském Starém Městě loni prodal jeho tehdejší správce, tedy Národní knihovna, dlouholetému nájemci objektu. Nevládní protikorupční organizace se domáhá určení neplatnosti kupních smluv, na základě kterých byl kostel sv. Michala prodán za 46 milionů korun firmě, která jej předtím měla v nájmu. Peníze chtěla NK použít při rekonstrukci Klementina. Majitel objektu, firma Michal Praha, je podle Růžového pantera napojen na společnosti podezřelé z praní špinavých peněz. Odhadní cena objektu byla nejméně dvakrát vyšší než prodejní.
    Nájemní smlouva na 30 let, jejíž platnost by skončila v roce 2029, vznikla za minulého vedení NK a ministra kultury Pavla Dostála. Růžový panter napadá i skutečnost, že oba státní subjekty schválily nájemci faktury na provedenou rekonstrukci ve výši téměř půl miliardy korun, aniž si provedené práce zkontrolovaly. Stejně postupovala policie, když odložila trestní oznámení podané sdružením, uvádí Jordánová.
    Vložená investice údajně bránila zrušení smlouvy mezi NK a nájemcem - v případě zrušení by stát musel hodnotu rekonstrukce, kterou sám uznal, nahradit. Sdružení uvádí, že lepší by ale bylo pokračovat v pronajímání a poté situaci řešit výhodnějším prodejem nezatíženým nutností nahradit vloženou investici a také prodejem na základě výběrového řízení, jež se nyní nekonalo. NK však namítá, že pronájem by trval ještě skoro 25 let, což je příliš dlouhá doba. Jordánová namítá, že státní památková péče přece uvažuje i v horizontu let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články