Soud se začal zabývat sporem kvůli údajnému plagiátu pumpy

Vložil
ČTK
13.10.2020 08:25
atelier SAD

Praha - Pražský městský soud se dnes začal zabývat sporem architektů o autorství stavby. Český ateliér SAD postavil v roce 2011 benzinovou pumpu na Slovensku, minulý rok pak byla dokončena čerpací stanice v Praze Libni, která je podle autorů první stavby jejím plagiátem. Právní zástupce majitele pražské pumpy nesouhlasí s tím, že by došlo k zásahu do práv architektů. Stavba je podle něj sice podobná, zahrnuje ale generické, obecné prvky.


Čerpací stanice v obci Matúškovo vytvořil ateliér SAD před devíti lety pro firmu GAS. Střecha má tvar tří propojených kruhů, které podpírají štíhlé sloupy. Někomu stavba připomíná houby, někomu podepřené létající talíře, sklidila ale uznání doma i ve světě. Jednoduchou stavbu ozvláštňují velká čísla na stojanech a neony po jejich obvodu.

Právník ateliéru SAD dnes u soudu uvedl, že původní stavba měla značnou publicitu, byla také oceněna v několika soutěžích. Benzinová pumpa v Libni podle něj představuje takovou shodu s originálem, že se jednoznačně musí jednat o plagiát. Do práv architektů podle něj zasáhlo i to, že byly s pražskou stavbou spojováni. "Je (stavba) podobná, ale vykazuje kvalitativní nedostatky, na které museli žalobci reagovat směrem k odborné veřejnosti," uvedl právník.

Právní zástupce majitele pražské benzinky, společnosti Tived, s tím nesouhlasí. Neprokázal se podle něj autorskoprávní charakter stavby, navíc podle něj už před rokem 2011 existovala řada objektů, které obsahovaly stejné prvky jako obě pumpy. "Nepopíráme, že jsou podobné, ale to samo o sobě neznamená zásah do autorských práv," podotkl zástupce.

Soudce Filip Liška dnes apeloval na to, aby se obě strany zkusily smířit. Upozornil, že rozhodnutí ve věci bude "radikální", ať už žalobě vyhoví, či ne. Dodal také, že pokud by žalobu architektů uznal, znamenalo by to, že nadzemní prvky libeňské stanice budou muset být fakticky zbourány. Nejvhodnější by podle soudce bylo, aby strany uzavřely dohodu o narovnání.

Soud už loni v listopadu vydal předběžné opatření, podle kterého musel majitel pražské stavby zakrýt charakteristické znaky, které stavbu přibližují originálu, a pověsit na ní vysvětlující text.
0 komentářů
přidat komentář

Související články