Soud: Incheba musí zaplatit Praze za vyhořelý Průmyslový palác

Zdroj
Jana Hrubá Alice Le Gearová
Vložil
ČTK
23.05.2012 20:55
Praha

Jakub Cigler

Praha - Praha má podle soudu nárok na odškodnění od Incheby za požárem zničené levé křídlo Průmyslového paláce. Na začátku dubna o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7, řekl dnes ČTK jeho místopředseda Roman Podlešák. Informaci potvrdil i radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09). O výši škody soud zatím nerozhodoval. Incheba se proti nepravomocnému rozsudku odvolá. Praha už dříve vyčíslila škody na více než miliardu korun.

    Hlavní město kromě Incheby žalovalo další dvě firmy Eur-med a P.A.P.S.T., které před osudným požárem v Průmyslovém paláci vystavovaly. "Vůči dalším dvěma žalovaným společnostem byla žaloba o náhradu škody ve výši 1.045,071.263 Kč zamítnuta," uvedl Podlešák. Incheba ale s vyloučením firem nesouhlasí a proti rozhodnutí soudu se odvolá. "Incheba podle nás nemá škodu nahrazovat... vystavovatelé nedodrželi bezpečnostní předpisy," řekl ČTK mluvčí společnosti Radovan Ježovič.
    Průmyslový palác, který má Incheba dlouhodobě pronajatý, zničil požár v říjnu roku 2008. Od té doby vede Praha kromě soudního sporu o náhradu škody také zatím neúspěšně i spor s pojišťovnami. Policie případ uzavřela už v roce 2009 s tím, že viníka nenašla. Praha za právní služby spojené s vymáháním škody za vyhořelé výstaviště zaplatila už 16,5 milionu korun, zaznělo na dnešním kontrolním výboru zastupitelstva.
    Město se už v minulosti pokoušelo ukončit s Inchebou nájemní smlouvu. Nyní o tom s nájemcem vyjednává znovu. "Rádi bychom se dohodli na zkrácení smlouvy, protože výstaviště chátrá," uvedl Novotný. Zatím se ale podle radního nepodařilo dohodnout s Inchebou přiměřené podmínky. Smlouva platí do roku 2016.
    Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které je celé památkově chráněno již od 50. let minulého století. Dobudování památky bude podle dřívějších odhadů magistrátu stát asi 1,6 miliardy korun.

Výběr událostí kolem požáru Průmyslového paláce na pražském Výstavišti:
 •     16. října 2008 - Požár zničil levé křídlo secesní budovy Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Palác byl majetkem města, které jej pronajímalo společnosti Incheba.
 •     21. října 2008 - Podle návrhu dodatku k nájemní smlouvě s Inchebou, který schválila rada města, měla palác obnovit Incheba, a to do konce září 2010. Incheba se měla zavázat použít peníze z pojistky a případný zbytek doplatit ze svého.
 •     24. října 2008 - Pojišťovny vyplatily Inchebě zálohu pojistky.
 •     13. února 2009 - Policie oznámila, že požár způsobil zapnutý elektrický vařič, který byl v kuchyňce výstavního stánku.
 •     13. března 2009 - Pražský radní Milan Richter řekl, že město požádalo soud o zablokování vyplacení pojistky za palác Inchebě.
 •     17. března 2009 - Městská rada rozhodla, že zahájí přípravu rekonstrukce paláce.
 •     20. března 2009 - Podle Incheby soud zamítl návrh Prahy, aby zablokoval vyplacení pojistky. Podle Richtera ale soud konstatoval, že pojistné náleží majiteli objektu, tedy Praze, a předběžné opatření označil za zbytečné.
 •     12. května 2009 - Podle policie bylo založení požáru pravděpodobně trestným činem, policisté však nenašli viníka.
 •     24. června 2009 - Pojišťovny vyčíslily škody na paláci na 181 milionů korun (tuto částku Praze také později vyplatily). Město však po pojišťovnách žádalo více než 1,2 miliardy korun, a obrátilo se proto na soud.
 •     28. července 2009 - Podle pojišťovny Uniqa byla pojistka za Průmyslový palác uložena do soudní úschovy.
 •     22. prosince 2009 - Pražští radní rozhodli, že město bude jednat s Inchebou o ukončení nájemní smlouvy ke konci roku 2010. Incheba má také uznat, že městu patří pojistka. Incheba uvedla, že je připravena peníze z pojistky městu poskytnout a podílet se na obnově paláce, s odchodem z Výstaviště ale souhlasit nebude.
 •     9. března 2010 - Praha vyhlásila architektonickou soutěž na dostavbu Průmyslového paláce a vybudování podchodu pod ním.
 •     1. června 2010 - Radní rozhodli, že palác bude dostavěn podle návrhu architekta Jakuba Ciglera a jeho studia Cigler Marani Architects.
 •     17. června 2010 - Incheba přistoupila na dohodu s Prahou, podle níž městu přenechá pojistku za vyhořelý palác, bude platit vyšší nájem a nájemní smlouva se zkrátí do roku 2016.
 •     12. října 2010 - Rada hlavního města rozhodla, že podá žalobu na náhradu škody za požár Průmyslového paláce vůči společnostem Incheba, P.a.p.s.t. a Eur-med. Incheba měla v době požáru Výstaviště pronajaté, P.a.p.s.t. opravoval elektroinstalaci a Eur-med měl v pronájmu stánek, který začal hořet.
 •     25. listopadu 2011 - Obvodní soud pro Prahu 6 zamítl žalobu Prahy, která po České podnikatelské pojišťovně a pojišťovně Uniqa žádala 1,2 miliardy korun. Podle soudu Praha nebyla tím subjektem, který mohl pojistné plnění požadovat. Magistrát se proti verdiktu odvolal.
 •     Počátek dubna 2012 - Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl, že Praha má nárok na odškodnění od Incheby. O výši škody soud zatím nerozhodoval. Incheba oznámila, že se proti nepravomocnému rozsudku odvolá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články