Šlapanice chtějí mít do konce roku detailní představu o podobě areálu cukrovaru

Vložil
ČTK
30.01.2024 07:50
Šlapanice

re: architekti

Šlapanice – Šlapanice na Brněn- sku chtějí mít do konce letoš- ního roku detailnější představu o tom, jak se bude v budoucnu rozvíjet areál bývalého cukrovaru. Jde o pětihektarový brownfield, který město v roce 2017 koupilo a v posledních čtyřech letech v něm sanovalo ekologickou zátěž. Nyní začalo pracovat na studii a postupně bude zpřesňovat požadavky, co by v území mělo být, řekla ČTK starostka Michaela Trněná (Čisté Šlapanice).


Studie navazuje na dva roky starý architektonický návrh od společ- nosti re:architekti. "Ale požadavky se s postupem času mění. Nově tam například chceme přemístit hasiče se zázemím," uvedla Trněná. Předpokládá, že areál se bude postupně budovat deset až 15 let, proto mají v plánu zůstat rezervy pro případné budoucí potřeby.

Nejdříve by se mělo pracovat okolo Říčky, aby vznikla zelená páteř areálu. "S re:architekty nyní dokončujeme projekt na bývalou sýpku. Chceme do ní umístit minipivovar s restaurací a také kulturní sál, který bude mít větší kapacitu než sály, které ve městě jsou. Bude v něm výsuvné hlediště, takže zde bude možné dělat jak akce typu divadelní představení, tak plesy. V sýpce chceme mít i menší prostory, kde najdou zázemí různé kroužky a aktivity pro děti a seniory," řekla Trněná. Před sýpkou je zahrada, ze které má být park.

Během sanace areálu město koupilo také blízký objekt v Nádražní ulici, kde jsou sice nyní ubytováni Ukrajinci, ale do budoucna zde město počítá se zdravotními službami, takže je otázka, co dále bude v bývalém cukrovaru. "Uvidíme, jak se budeme ve výstavbě posouvat, na co budou peníze a co bude potřeba. Určitě zde také chceme mít poměrně hodně parkovacích míst," zmínila Trněná. Naopak momentálně zde město neplánuje komerční bytovou výstavbu, i když by nebyl podle starostky problém zaplnit bytovými domy celý areál. "Zastupitelé jsou nyní proti. Pro lidi, kteří už ve městě bydlí, chceme vytvořit prostor, kam mohou chodit a kde mohou trávit volný čas," popsala Trněná. Počet obyvatel se po roce 2000 poměrně rychle zvyšoval, aniž by se zvětšovala občanská vybavenost. Tehdy mělo město zhruba 6300 obyvatel, v současnosti je to více než 7600.

Areál cukrovaru sloužil výrobě cukru naposledy před druhou světovou válkou, po válce se zde vyráběly dehtové lepenky. Právě tato výroba znečistila areál toxickými látkami, které prosakovaly do spodních vod. Lidé v okolí nemohli desetiletí využívat vlastní studny a nemohou ani teď. Sanační firma však odstranila hlavní část znečištění. Odtěžila 38.000 tun kontaminované zeminy, odvezla 445 tun dehtu, pomocí soustavy čerpadel, vrtů, hadic nebo drénů odstranila dalších 28 tun dehtu a další skoro dvě tuny jiných nebezpečných látek, třeba fenolů. Tři roky ještě potrvá monitoring, zda sanace dosáhla takového dlouhodobého výsledku, jaký se očekával.
0 komentářů
přidat komentář

Související články