Slaný bude jednat s památkáři o vnější podobě parkovacího domu

Vložil
ČTK
10.02.2012 20:35
Slaný (Kladensko) - Vedení Slaného na Kladensku bude v únoru jednat s památkáři o definitivní podobě parkovacího domu. Jeho stavba začala na konci loňského července. Jednání rozhodne o barvě a členění fasády, parkovací dům je totiž v historickém centru města. Novinářům to dnes řekl starosta Ivo Rubík (ODS). Parkovací dům za 83 milionů korun by měl být otevřen příští rok v lednu. Bude mít kapacitu 149 míst, řídit jej budou počítače.

    Památkáři podle Rubíka v minulosti schválili tvar a objem parkovacího domu. Nyní se s nimi musí ještě město dohodnout na vnějším vzhledu fasád, který by měl do historické části zapadat. "...jaká bude její barevnost, členění a tak dále," popsal Rubík obsah nadcházejících jednání. Dodal, že existuje asi pět různých návrhů, novinářům je ale nepředstavil.
    Výstavba počítači řízeného domu začala loni. Řidiči najedou na hydraulicky zvedanou plochu, zaplatí poplatek, automat jim auto vynese do patra a zaparkuje na volné místo. Zaparkování auta nebo jeho vyzvednutí prý trvá 45 vteřin. Podobný systém je v Česku téměř ojedinělý. Podobná stavba funguje od roku 2006 pouze v Ostravě.
    Podle Rubíka jsou zatím hotovy záporové stěny a betonové kotvy nutné k zabezpečení stavby, aby se při hloubení jámy dovnitř nevalila zemina. Kvůli propadávání zeminy musely absolvovat test prostory kolem středověkých sklepů, které tam objevili archeologové. Až nebudou hrozit tak silné mrazy jako teď, stavebníci připraví základovou desku, dodal Rubík. Hrubá stavba by podle něj měla být hotova letos v červnu, kdy jsou naplánovaná jednání o úpravách vnitřních prostor s bankou, která tam bude mít sídlo.
    Kvůli parkovacímu domu se změní celý systém parkování v historickém centru města. Slaý trpí nedostatkem parkovacích míst. Město předpokládá, že se mu investice vrátí za 18 let. Budova roste na betonové ploše naproti Městskému centru Grand. Dům bude mít pět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Zvenku bude připomínat běžný činžovní dům s okny, aby zapadl do okolní výstavby. Stavbu parkovacího domu ve Slaném na Kladensku plánovali od roku 2009.
0 komentářů
přidat komentář

Související články