Skončila oprava obřadní síně na židovském hřbitově v Břeclavi za 22 milionů Kč

Vložil
ČTK
08.11.2023 07:25
Břeclav


Břeclav - Oprava obřadní síně na břeclavském židovském hřbitově je u konce. Město nechalo památku, která po desetiletí chátrala, opravit za více než 22 milionů korun bez DPH. Na opravu získala Břeclav díky spolupráci se slovenským městem Sládkovičovo dotaci 11 milionů korun z programu přeshraniční spolupráce Interreg. Vedení města o tom informovalo na webových stránkách.


Síň nechala v roce 1892 postavit židovská rodina Kuffnerů. "Rekonstrukce historického objektu je vždy velmi náročná. Firma, která ji prováděla, navíc měla na práce velmi krátký čas. O to víc si cením, že se podařilo vše, na čem jsme se domluvili," uvedl břeclavský starosta Svatopluk Pěček (ANO).

V průběhu opravy bylo nutné s odborníky ladit co nejpřesnější odstíny vitráží, kamenů nebo dřeva. Řemeslníci opravili poničenou klenbu, štukovou výzdobu i střechu s keramickou krytinou a zdobnými vikýři. Cihlová fasáda budovy z roku 1892 je očištěná a zbavená porostu popínavých rostlin.

Lidé se do opravené památky podívají na jaře, budova musí po zásazích restaurátorů vysychat, dokončit je třeba také terénní úpravy v okolí. Slovenské město Sládkovičovo jako součást spolupráce na projektu Na věčnou paměť Kuffnerovi na Moravě a na Slovensku upravilo zámecký park.

Rodina Kuffnerů byla podnikatelská rakousko-uherská a později rakouská, slovenská a česká rodina židovského vyznání. Na území dnešní České republiky působili Kuffnerové především v Břeclavi, odkud pocházejí. Nejvýznamnějším členem byl první židovský starosta Břeclavi, cukrovarník Hermann Kuffner, roku 1900 povýšený do šlechtického stavu. Druhá větev rodu Kuffnerů, kterou reprezentoval Karl Kuffner, působila v dnešním slovenském Sládkovičovu, kde stojí historický cukrovar, rodinná hrobka a kostel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články