Semlerova rezidence v Plzni se otevírá veřejnosti

Zdroj
Západočeská galerie v Plzni
Vložil
Tisková zpráva
03.09.2022 18:15
Plzeň

Adolf Loos
Heinrich Kulka

Po desetileté rekonstrukci se 23. září 2022 otevírá pro veřejnost Semlerova rezidence na Klatovské třídě 110 v Plzni. Prodej vstupenek byl již zahájen, a to na dva prohlídkové okruhy: základní a rozšířený. Vstupenky lze zakoupit online nebo v informačních centrech na náměstí Republiky a Paluba Hamburk.
Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který je nejvýznamnější částí domu, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Vznikl na základě konceptu Adolfa Loose a podle projektu Loosova žáka a někdejšího spolupracovníka Heinricha Kulky. Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží, ale jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec.

Při prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. V historickém interiéru jsou umístěny dva architektonické modely a fotoalba s historickými snímky rodiny a domu. Návštěvníci mají též možnost prohlédnout si expozici v infocentru.

Rozšířený okruh o délce 110 min. zahrnuje nad rámec základního okruhu promítání pořadu „Trojrozměrný život Adolfa Loose“ a případně na přání i promítání staršího pořadu „Plzní Adolfa Loose provází David Vávra“ (2015), každý v délce přibližně 20 minut; dále tento okruh obsahuje prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“ v bývalém pokoji vychovatelky, kde jsou umístěny čtyři architektonické modely, původní psací stůl architekta Karla Lhoty a expozice o vývoji architektury města s promítáním smyček fotografií.

Vedle historického interiéru má v budově sídlo Centrum pro výzkum architektury, dále je zde návštěvnické centrum, kavárna, prostory pro kulturní akce a školní programy a administrativní zázemí. Semlerova rezidence na Borech je místem historie, objevování a kulturních zážitků, ale může být i komunitním centrem a místem k setkání u kávy.

Autor expozic: Petr Domanický
Projekt: Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby, s. r. o. / Veselák+Toman architekti
Stavební dozor: D-PLUS PROJEKTOVÁ A INŽENÝRSKÁ a. s.
Hlavní dodavatel stavby: SILBA-Elstav, s. r. o., Letkov
Vybavení interiéru: Design By Hy s. r. o., Praha / KOŽELUHA – ČESKÝ TRUHLÁŘ s. r. o., Plzeň
Grafické řešení: Bušek+Dientsbier

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články