ŘSD chce ještě letos vypsat tendry na R52, stavět se začne za rok

Zdroj
Dan Petrucha
Vložil
ČTK
27.01.2009 22:05
Brno

Brno - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce do konce letošního roku získat územní rozhodnutí na dvě ze tří etap rychlostní silnice R52 z Pohořelic do Mikulova. Ještě letos plánuje také vypsat první dva tendry na její přípravu. Kontroverzní stavba, která má po napojení na rakouskou dálnici A5 vytvořit čtyřproudové spojení Brna s Vídní, by mohla začít v roce 2010 a skončit o čtyři roky později. ČTK to dnes řekl generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík. Mezivládní dohodu Česka a Rakouska o dálničním spojení podepsaly obě strany v pátek, od prvního vládního usnesení o stavbě uběhlo téměř deset let.

    "Počítáme s tím, že nejdříve bude vydáno územní rozhodnutí na první úsek Pohořelice - Ivaň, kde jsou přípravy nejdál. Následovat bude třetí úsek stavby Perná - státní hranice u Mikulova. Největší problémy při projednávání územního rozhodnutí nás čeká na prostředním úseku Ivaň - Perná, kde silnice protíná Novomlýnské nádrže. Tam předpokládáme, že územní rozhodnutí získáme až příští rok," řekl Brunclík.
    Rakouský parlament už v roce 1999 novelou zákona rozhodl vést dálnici A5 na Mikulov, na české straně se několik let vedou spory o to, zda rozšířit stávající silnici I/52 z Brna do Mikulova, nebo využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi a odtud postavit přípojku na státní hranice. Variantu přes Břeclav dlouhodobě prosazují ekologové a Strana zelených, kteří se bojí poškození přírody u Novomlýnských nádrží a Chráněné krajinné oblasti Pálava. Ministerstvo dopravy a Jihomoravský kraj naopak léta připravovaly trasu přes Mikulov, která je podle nich levnější a přírodě uškodí méně než stavba úplně nové silnice u Břeclavi.
    Přípravy R52 provází od počátku řada sporů a žalob. Zatím poslední a nejdůležitější nyní projednává Nejvyšší správní soud v Brně. Má posoudit, zda byl územní plán Břeclavska, ve kterém je koridor R52 vyznačen, schválen podle zákona. Krajská radní Anna Procházková očekává, že soud pochybení neshledá. "Stížnosti šly nejdřív na ministerstvo vnitra, protože jsme údajně nejednali v souladu se zákonem o krajích. Šetřilo to i ministerstvo pro místní rozvoj, zda nedošlo k procesnímu pochybení. Podle obou resortů i dalších dotčených orgánů státní správy je vše v pořádku, takže doufám, že Nejvyšší správní soud tohle potvrdí," řekla dnes ČTK.
    V případě, že soud územní plán Břeclavska zruší, mohou územní řízení stavby postupovat podle platných územních plánů obcí, přes jejichž katastr silnice prochází. To se podle Procházkové týká především bezproblémové první a třetí etapy. "Kraj v současné době zpracovává zásady územního rozvoje, které jsou nadřazeny územním plánů obcí i vyšších územních celků. Dokument by měli zastupitelé schválit do konce letošního roku," dodala. Podle těchto zásad by pak pokračovala i prostřední etapa, která nemá podporu u dotčených obcí.
    Loni vydala vláda usnesení, podle kterého se budou stavět obě varianty. Stavba R52 má stát deset miliard, varianta využívající dálnici D2 pak podle srovnávací studie o jednu až tři miliardy korun více. Podle českého velvyslance v Rakousku Jana Koukala je ale pro Rakušany prioritou dálnice A5 na Mikulov a případné propojení obou zemí u Břeclavi zatím nemá politickou ani veřejnou podporu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články