Rekonstrukce Nerudova náměstí v Liberci příští rok hotova nebude

Vložil
ČTK
25.09.2011 17:40
Liberec 24. září - Rekonstrukce Nerudova náměstí v Liberci v příštím roce dokončena zřejmě nebude. Náklady se odhadují na deset milionů korun, které ale radnice zatím v rozpočtu na příští rok nemá. ČTK to dnes řekl náměstek liberecké primátorky pro rozvoj Lukáš Martin. Radnice letos investovala do oprav ulic v okolí náměstí 14,5 milionu korun, práce by měly skončit v polovině října, samotná plocha náměstí bude ale zakryta jen provizorně a bude čekat na dokončení.

    Rekonstrukci Nerudova náměstí v takzvaném horním centru města a přilehlých ulic připravovala radnice několik let. Projekt před rokem představilo staré složení radnice v čele s ODS a počítal s vybudováním klidové zóny se stromy, lavičkami a výrazným omezením parkování. Akci ale po volbách nově zvolené vedení radnice zastavilo a rozhodlo se opravit letos jen okolní ulice.
    Zatím se mělo rozhodnout, jak bude náměstí vypadat. Pod dlažbou jsou totiž pochovány stovky rakouských vojáků, kteří v Liberci padli v jedné z bitev sedmileté války v roce 1757. Archeologům se proto nelíbily plány vysadit tam stromy, jejichž kořeny by mohly hroby narušit. "Dostali jsme už přepracovanou studii náměstí, která počítá s menšími stromy a památníkem, který oběti bitvy připomene. Zachována tam ale zůstanou i parkovací místa," řekl Martin. Podle něj se ukázalo, že místa jsou v lokalitě potřeba. "Parkoviště je neustále obsazeno, přestože patří ve městě k nejdražším," vysvětlil.
    Opravy ulic v okolí Nerudova náměstí značně zkomplikovaly život nejen lidem a podnikatelům v okolí, ale většině Liberečanům. Dopravní omezení, která to přineslo, jsou totiž delší, než se plánovalo. Rekonstrukce Rumjancevovy ulice v blízkosti Krajské vědecké knihovny měla skončit 7. srpna, nakonec ale bude nejméně o dva měsíce delší. Důvodem byla havárie plynového potrubí a stoletého vodovodu. "Pokud by vlastníci sítě nevyměnili, hrozilo by, že později bude třeba opravenou silnici kvůli havárii potrubí znovu rozkopat," uvedl Martin. Opravy v ulici skončí až ve druhém říjnovém týdnu.
    Nerudovo náměstí není v Liberci jediné, které čeká rekonstrukce. Liberec musí přednostně opravit Soukenné náměstí v dolním centru. Radnice sice před rokem zakázku zrušila kvůli nedostatku financí, podle nedávného rozhodnutí antimonopolního úřadu ale neoprávněně. Město tak musí zaplatit pokutu a náklady řízení 130.000 korun a zakázku za 17 milionů korun, kterou vyhrála stavební společnost Syner, musí realizovat. Radnice nyní podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce jedná se Synerem o odkladu stavby na příští rok. Stále jí totiž chybí peníze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články