Rekonstrukce fasády hotelu Jalta v Praze přišla na 10 mil.

Vložil
ČTK
09.11.2007 10:45
Praha

Praha - Fasáda hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze se poprvé po 50 letech dočkala opravy; rekonstrukce trvala čtyři měsíce a stála deset milionů korun. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ředitel hotelu Jan Adámek. "Původně jsme počítali se třemi miliony, nakonec to bylo deset, málem jsme od rekonstrukce upustili," podotkl.

    Budova je památkově chráněna a její fasádu tvoří vzácná hornina travertin, přivezená ze Spišského Podhradí na Slovensku. Podle Adámka si travertin nemohli z finančních důvodů dovolit investoři ani v 50. letech, na Jaltu si ho však nakonec prosadili komunističtí vůdci.
    Při rekonstrukci dělníci nejprve očistili obklady tlakem horké páry; nestabilní části a poškozené desky sejmuli a opravili. Poté opravili spáry a praskliny a nakonec fasádu přeleštili. Rekonstrukce odhalila zapomenuté detaily, jako je zlaté kování na zábradlí nebo světlá obruba kolem oken. "Věříme, že fasáda vydrží nejméně dalších 50 let v perfektním stavu," vyjádřil se Adámek.
    Hotel postavil v roce 1958 známý architekt Antonín Tenzer ve stylu tzv. Stalinova baroka nebo také sorela, což byl sovětský typ socialistického realismu. Architekt hotel navrhl do posledního detailu, včetně například klik u dveří, a kromě sorela použil i funkcionalistické prvky. "Padesátá léta byla nelehká doba, ale dokázala za sebou zanechat i skvělé památky moderní architektury," řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma.
    V době svého vzniku však nebyl hotel určen pouze mírumilovným rekreantům Čedoku. Pro případ války se počítalo, že v hotelu bude sídlit štáb vojsk Varšavské smlouvy. Hotel má dodnes v podzemí dokonalý protiatomový kryt z železobetonu a olověných plátů, který je podle Adámka zcela nerozbitný. "Zkoušelo se to i nejtěžší technikou a ani se nehnul," řekl Adámek. Legenda praví, že pod krytem je ještě vojenská nemocnice. "Dveře do ní jsme ale nenašli," dodal v nadsázce Adámek.
    Hotel Jalta vystřídal po převratu v roce 1989 již několik majitelů. Do roku 1991 jej vlastnila společnost Interhotels, poté přešel do majetku japonských investorů. V roce 2003 ho Japonci prodali developerské společnosti Flow East, která vlastní v centru Prahy několik lukrativních budov. V roce 2004 firma zrekonstruovala interiéry, fasáda se dočkala letos.
0 komentářů
přidat komentář

Související články