Rekonstrukce budovy psychiatrie v Liberci potrvá až do konce roku

Zdroj
Marek Kuntoš
Vložil
ČTK
22.04.2020 14:40
Liberec

Liberec - Rekonstrukce budovy psychiatrie v areálu liberecké nemocnice v Husově ulici má asi tříměsíční zpoždění a bude dražší. Cena přesáhne sto milionů korun. Práce by měly skončit letos do konce listopadu a poté bude nutné budovu dovybavit. "Počítáme, že bychom měli otevírat v lednu 2021," řekl dnes novinářům primář Centra psychiatrie nemocnice Jaromír Hons.


Na modernizaci péče o lidí s duševními poruchami získala nemocnice evropskou dotaci. Pro potřeby psychiatrie už přestavěla budovu bývalého plicního oddělení a od loňska modernizuje i původní sídlo psychiatrie, budovu E. "Původní rozpočet za obě budovy byl 148 milionů korun. Věříme, že se vejdeme do 160 milionů," uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář. Za zvýšenými náklady je horší stav budovy E než se čekalo. Jde o budovu postavenou v roce 1895. "Přeprojektovávala se statika a byla tady spousta dalších požadavků," uvedl vedoucí oddělení investic nemocnice Tomáš Martenek. Za zpožděním jsou i omezení spojená s koronavirem. "Chybí pracovní síla," dodal mluvčí nemocnice.

Modernizace budovy E zlepší péči i komfort pro pacienty. Už nebudou ve větším počtu na pokojích, které navíc neměly sociální zařízení. V přízemí vznikne stanice intenzivní péče s kapacitou 16 míst, pokoje budou dvoulůžkové a dva jednolůžkové. "Tam budou přijímáni pacienti v akutních fázích duševní choroby," uvedl Hons. V prvním patře bude rehabilitační stanice s 22 místy. Opět půjde hlavně o dvoulůžkové pokoje, budou i dva jednolůžkové. "Takže pacienti budou ve velkém komfortu a ve velké intimitě, aby mohli absolvovat léčbu podle standardů moderní péče, která se razí a která je už v západní Evropě zcela běžná," uvedl Hons.

Na rehabilitační stanici se budou připravovat na propuštění pacienti původně přijatí na uzavřenou stanici a zároveň léčit i duševně nemocní, kteří nepotřebují intenzivní péči. Rekonstrukce budovy podle Honse umožní využít i prostory podkroví, což dosud nebylo možné. Zázemí tam bude mít personál a budou tam i terapeutické místnosti.

Dočasně psychiatrie poskytuje akutní péči na kožním oddělení, má tam k dispozici 20 lůžek. "Je to provizorium, pokoje jsou tří- až čtyřlůžkové. Provizorium nám způsobuje určité problémy, ale jsme schopni péči bezpečně poskytovat. A všichni se těšíme do nového," dodal Hons.

Ročně je na psychiatrii v Liberci hospitalizováno asi 700 lidí a v ambulancích vyšetří dalších 5000 lidí. Podle Honse mají nyní mezi pacienty i takové, jejichž stav se zhoršil kvůli opatřením spojeným s koronavirem. "Počet hospitalizovaných je ale stejný," řekl. Nejčastější případy jsou podle něj poruchy nálady, psychotické stavy, různé závislosti a organické poruchy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články