Řady čestných občanů Plzně rozšířil in memoriam designér Sutnar

Vložil
ČTK
18.10.2012 20:15
Plzeň

Ladislav Sutnar

Plzeň - Uznávaný výtvarník a designér Ladislav Sutnar se dnes stal in memoriam čestným občanem Plzně. Město mu zároveň na domě v Dominikánské ulici v centru odhalilo pamětní desku. Sutnar, od jehož úmrtí uplyne přesně za měsíc 36 let, je jedním ze světově nejznámějších plzeňských rodáků. Čestným občanstvím Plzeň ocenila jeho celosvětově významný přínos v grafickém designu a vizuální komunikaci i jeho podporu československého protinacistického a protikomunistického odboje, řekl dnes primátor Martin Baxa (ODS).

    "Město Plzeň nemá mnoho opravdu světově významných rodáků, možná tím nejvýznamnějším z nich je právě Ladislav Sutnar," řekl. Udělení čestného občanství a odhalení pamětní desky považuje za minimum, co město může pro připomenutí uznávaného rodáka udělat. Až donedávna přitom Sutnara v Plzni ani v Česku mnoho lidí neznalo. Totalitní režim ho kvůli zapojení do protikomunistické činnosti prakticky vymazal z českých dějin.
    Designér, typograf, malíř a grafik Ladislav Sutnar se narodil 9. listopadu 1897 v Plzni a zemřel 18. listopadu 1976 v New Yorku. Patřil k hlavním představitelům české moderny. Ve 30. letech navrhl například servis z varného skla, jeden z prvních průmyslově vyráběných v Evropě, či porcelánový soubor a příbory z oceli. Tyto předměty se staly nejprodávanějším vybavením domácností středních vrstev a získaly mnoho mezinárodních ocenění. V roce 1939 emigroval do USA a stal se průkopníkem informačního designu. V emigraci rovněž podporoval československý protinacistický a později protikomunistický odboj.
Sutnarova vila na Babě - arch. Starý
    Město Plzeň vlastní jednu ze Sutnarových prací. Před rokem jeho syn věnoval městu jednu ze studií z rozsáhlého Sutnarova cyklu Venus (Venuše) vzniklého v 60. a 70. letech v USA.
    Plzeň od roku 1945 udělila čestné občanství třem desítkám osobností, z toho polovina ho získala po roce 1990. O čestné občanství naopak po změně režimu v roce 1989 přišli komunističtí předsedové vlády Klement Gottwald a Antonín Zápotocký a také dva ruští generálové, kteří se podíleli na okupaci Československa v roce 1968. Sutnar je po americkém generálovi Georgi Pattonovi a výtvarníkovi Jiřím Trnkovi třetí osobností, která čestné občanství dostala in memoriam. Naposledy se čestnými občany Plzně stali v roce 2009 při příležitosti sedmdesátin plzeňský rodák Karel Gott a první plzeňský biskup František Radkovský.
0 komentářů
přidat komentář