Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy

Vložil
ČTK
31.10.2014 14:05
Praha

Cigler Marani Architects, s.r.o.

Praha - Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice, která se dnes otevírá veřejnosti, je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.
   
Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil milionové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.
    Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použité jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.
    Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.
    V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.
    Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.
    Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.
    V tisku dříve zaznělo, že magistrát pozemky, na nichž dnes Quadrio stojí, prodal v roce 2007 Sebastianu Pawlowskému nebývale levně, třikrát levněji než volný pozemek jen o pár metrů dál na Národní třídě. Pawlowski byl v té době spojován s vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác. 
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
6 let stará diskuze
Tomáš Vích
01.11.14 12:07
zobrazit všechny komentáře

Související články