Praha 1 bude prosazovat bezbariérový přístup do metra na Národní

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
24.10.2008 10:15
Praha

Praha - Praha 1 bude prosazovat vybudování bezbariérového přístupu ze stanice metra na Národní třídě. Schválilo to dnes zastupitelstvo první městské části. Pověřilo proto starostu Petra Hejmu (ODS), aby kvůli tomu jednal s dopravním podnikem a magistrátem. Organizátoři petice proti uzavření metra na Národní třídě ale neočekávají, že by radnice dokázala něco změnit. Není totiž účastníkem stavebního řízení a nemá ani peníze, ze kterých by bezbariérový vstup zaplatila.

    Podle některých zastupitelů je vybudování bezbariérového přístupu technicky velmi obtížné a velmi drahé. Zadlužený dopravní podnik, který rekonstrukci platí, na to nemá dostatek peněz. "Takový výstup by stál miliardu korun," řekl zastupitel Jiří Láryš (ODS). Muselo by se podle něj například zaplatit vlastníkovi budovy, do které by východ ústil.
    S tím nesouhlasí zástupce petičního výboru Miloslav Kunc. ČTK řekl, že má k dispozici návrhy z roku 2004, které počítají s náklady výrazně nižšími. Dodal, že se stále mluví o dvou možnostech, kde vybudovat takový východ, ale přitom podle něj existují další dvě možnosti. Vchod by potom ústil přímo na ulici nebo do státní budovy.
    Kvůli rekonstrukci by měla být stanice metra na Národní třídě uzavřena asi na 12 měsíců, další čtyři měsíce potrvá provizorní provoz. Proti uzavření stanice bojovali lidé pomocí petice, podepsalo ji asi 5500 petentů. Žádali vybudování druhého vchodu, díky kterému by stanice nemusela být uzavřena. "Nevzdáváme to. Teď budou majitelé domů podávat připomínky ke případnému stavebnímu rozhodnutí," řekl Kunc. Dodal, že jsou připraveni podat žaloby na chyby v řízení. "Máme již předběžně zjištěno, jak by to šlo udělat," dodal.
    Přestavba metra má být součástí rozsáhlé stavby. Nad stanicí by měl vyrůst multifunkční objekt Copa centrum za zhruba čtyři miliardy korun. Budou v něm byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut. Výstavba potrvá zhruba 20 měsíců.
    Současný vstup do stanice metra zmizí a na jeho místě vznikne v podzemním patře nový moderní vstup. Vestibul metra se rovněž přesune do podzemí. Během oprav budou vlaky stanicí pouze projíždět. Provoz tramvají zůstane zachován, zastávka ve Spálené ulici ale bude posunuta blíže ke Karlovu náměstí. Projekt zatím nemá stavební povolení, proto není jasné, kdy přesně bude metro uzavřeno.
0 komentářů
přidat komentář

Související články