Projekt stadionu a obchodů v H. Králové zřejmě skončí u soudu

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
29.01.2014 14:55
Hradec Králové

Hradec Králové - Projekt fotbalové arény a obchodního centra Park Malšovice v Hradci Králové za asi 3,75 miliardy korun zřejmě skončí u soudu. Odpůrci obchodního centra podle dnešního vyjádření primátora Zdeňka Finka (HDK) pravděpodobně napadnou správní žalobou již vydané pravomocné uzemní rozhodnutí k celému projektu. Pokud by soudy daly odpůrcům stavby za pravdu, město by se zřejmě pustilo do stavby stadionu samo. Obchodní centrum měla původně stavět německá ECE, nově s ní má do projektu vstoupit slovenská firma HB Reavis.
    Dosavadní projekt počítá s tím, že město developerům prodá lukrativní pozemky vedle městského malšovického stadionu "U Lízátek" pro obchodní centrum. Utržené peníze pak radnice vloží do přestavby stadionu. Pokud by projekt obchodů padl, město by muselo stadion za stovky milionů korun financovat zcela samo.
    Odpůrci obřího obchodního centra nedaleko historického jádra města u úřadů s námitkami proti vydání územního rozhodnutí úspěšní nebyli. Krajský úřad loni jejich námitky zamítl. "Nákupní centrum je zbytečný hazard s penězi, prostorem i nákupní kapacitou v Hradci. Takový megalomanský projekt zlikviduje Malšovice," uvedl dříve odpůrce stavby Jaroslav Kott. K projektu mají výhrady i někteří zastupitelé.
    Budoucnost přes pět let připravovaného projektu komplikuje i to, že firma ECE loni v prosinci oznámila, že z projektu odstupuje. Novým subjektem v projektu se má stát HB Reavis, která v Hradci sama připravuje projekt konkurenčního obchodního centra u Koruny. "HB Reavis chce převzít stavební část a postavit obchodní dům Park Malšovice, ECE má zájem si dobudovaný areál pronajmout a provozovat," řekl Fink.
    Přes hrozbu soudního zastavení projektu město na jeho přípravě dál pracuje. Schvalování dodatků ke smlouvám, které by počítaly se zapojením HB Reavisu, by mohlo zastupitelstvo schvalovat v březnu, uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09). Město podle něj hodlá do konce února požádat o stavební povolení na stadion. Developeři si budou o stavební povolení na obchody také žádat sami. Územní rozhodnutí k projektu město a ECE získaly společně.
    Princip malšovického projektu spočívá v tom, že ECE od města za 259 milionů korun koupí pozemky pro své nákupní centrum Arkády. Město si pak samo za asi půl miliardy korun postaví nový stadion. ECE se také zavázala, že fotbalovému klubu během deseti let dá 176 milionů korun a zaplatí asi 115 milionů korun za infrastrukturu, dopravní napojení a demolici stadionu. HB Reavis již dříve uvedla, že povinnosti vůči městu a fotbalovému klubu hodlá dodržet.
    HB Reavis v Hradci u Koruny chystá vlastní projekt nákupní galerie Aupark za téměř dvě miliardy korun. Pokud by se HB Reavis zapojila do projektu Malšovice, projekt u Koruny by podle Finka výrazně zredukovala. Prodejní plochu by prý snížila z 24.000 metrů čtverečných na 14.000 m2 a zvětšila by plochy pro administrativu. Ve hře by pak podle Finka mohlo být umístění administrativního centra ČSOB. V případě redukce by HB Reavis musela žádat o nové územní rozhodnutí pro Aupark.
0 komentářů
přidat komentář

Související články