Příbram zastavila práce na přípravě rekonstrukce akvaparku

Vložil
ČTK
18.05.2020 20:20
Příbram

Příbram - Příbram zastavila práce na přípravě rozsáhlé rekonstrukce akvaparku. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Projekt podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) příliš nabobtnal a jeho cena by mohla přesáhnout půl miliardy korun, což by bylo za dané situace nezodpovědné. Rada města má předložit nový projekt, který bude mít menší rozsah a vyjde levněji.


Návrh na zastavení projektu chtěl starosta přednést ještě před vypuknutím pandemie koronaviru. Kvůli očekávanému poklesu příjmů v souvislosti s koronavirovou krizí jsou podle něj jeho argumenty nyní ještě pádnější. Poukázal na to, že vedení radnice je zodpovědné za ekonomické zdraví města, a to i v letech po skončení mandátu. Proto navrhl opustit záměr rekonstrukce v připravované nejrozsáhlejší variantě.

"S vědomím toho, že budova akvaparku včetně technologií se ocitá v terminálním stadiu, chceme okamžitě rozjet práce na rekonstrukci menšího rozsahu. Říkejme jí rekonstrukce do podoby účelového zařízení s drobnou nadstavbou," uvedl Konvalinka.

Mezi hlavní důvody patří podle starosty nepřehledná a matoucí situace kolem vyhlašování veřejné zakázky. Vlivem mediálních sdělení a různých právních spekulací se podle něj z města stal nedůvěryhodný obchodní partner a dodavatelé nechtěli investovat prostředky do přípravy podkladů pro podání nabídek. Hrozilo tak riziko nezájmu ze strany stavebních firem. "Dalšími úpravami zadávacích podmínek bychom jen ztráceli drahocenný čas, během kterého by nám akvapark dál chátral," míní Konvalinka.

Připomněl, že o rekonstrukci příbramského akvaparku se mluví od roku 2014 a konalo se velké množství jednání včetně průzkumu veřejného mínění. Z předložených variant obnovy zastupitelé v minulosti vybrali tu, která počítala s přístavbou relaxačního a saunového světa a zvětšením bazénové haly o další plavecké dráhy. V době rozhodnutí neměla cena podle Konvalinky přesáhnout 250 milionů korun. Náklady na projektovou dokumentaci a na přípravu zakázky dosáhly řádu vyšších jednotek milionů.

Proti rozsáhlé rekonstrukci se nedávno postavila příbramská ODS, která ho označila za nereálný a megalomanský. Ke kritice se připojili i Piráti. Zástupci opozice proto dnešní návrh přivítali a označili ho za rozumný. Bývalý starosta Jindřich Vařeka (ANO), za nějž se projekt začal připravovat, uvedl, že kdyby nepřišel koronavirus, rozhodování zastupitelů by nebylo tak kategorické. Vyjádřil lítost nad tím, že se město odsuzuje k projektu, který je podle něj zastaralý. "Budeme mít pár plaveckých drah se studenou vodou," prohlásil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články