Přelouč chce získat dotaci na novou městskou knihovnu

Vložil
ČTK
06.01.2021 07:55
Přelouč


Přelouč – Přelouč zřejmě bude žádat v příštím programovém období z programu integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace jen o dotaci na novou městskou knihovnu. Další záměry, které město plánovalo, asi nesplní podmínky programu, řekla ČTK starostka Irena Burešová (ODS). Zastupitelé již podobu budoucí knihovny vybrali vloni na jaře, stát by měla zhruba 60 milionů korun.


"V Přelouči je městská knihovna, i když plní regionální funkci pro další obce, v nevyhovujících podmínkách v budově Záložny. Nesplňuje to základní, tedy bezbariérový přístup," uvedla Burešová. Zařízení by mělo sloužit i jako komunitní centrum s prostory pro setkávání a vzdělávací aktivity.

Novostavba by měla stát na náměstí, kde dá město zbourat nárožní dům č. p. 27 z roku 1923. Objekt ve 20. letech minulého století koupila Občanská záložna a ve dvoupatrové stavbě bydleli její úředníci. Později v něm byl internát zemědělského učiliště nebo kanceláře.

Knihovna vznikne podle studie architektky Soni Formanové. Navrhla budovu, kterou v čele oklopují vertikální a horizontální lamely. Knihovna bude mít dva vstupy, v jedné části tři a v druhé čtyři podlaží, plochou střechu a venkovní terasy a dvůr pro konání akcí. Budova bude mít atrium s informační pultem a šatnou a sál pro 100 lidí, v patrech jsou situované studovny, čítárny, půjčovny knih pro dospělé a děti a kanceláře knihovnic a knihovníků.

Přelouč plánovala, že s pomocí ITI vybuduje část kanalizační sítě, program ale nejspíše bude preferovat pouze výstavby vodovodů. Podobně patrně nebude možné žádat o dotace na cyklostezky nebo školní učebny.

V současném programovém období získala Přelouč z programu ITI dotaci na přestupní terminál veřejné dopravy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články