Před 420 lety se narodil Kilián Ignác Dientzenhofer

Vložil
ČTK
31.08.2009 15:50
Praha

Kilián Ignác Dientzenhofer

Benediktinská kaple Hvězda v Broumovských stěnách
Praha - Významný barokní architekt a stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer, přední příslušník stavitelské dynastie, která v 17. a 18. století výrazně zasáhla do dějin architektury střední Evropy, se narodil 1. září 1689.
    Byl pátým synem stavitele Kryštofa Dientzenhofera, navštěvoval jezuitské gymnázium na Malé Straně a po jeho ukončení studoval na pražské univerzitě filozofii a matematiku. Poté pracoval u svého otce a převzal a rozvíjel jeho hlavní zásady - konstruktivní racionalismus a výškové vrstvení jednopodlažních staveb. Z cest do ciziny si přinesl větší zdobnost a jemnost detailu. Kilián Ignác nebyl jen architektem - projektantem, ale i stavitelem a technickým talentem. Pracoval pro šlechtu i církev v Praze (vila Amerika, Portheimka, Invalidovna, dostavba Lorety, kostely sv. Mikuláše na Starém Městě a na Malé Straně) i v dalších městech (Kutná Hora, Broumov).
    Dientzenhofer byl dvakrát ženatý a podle některých pramenů měl až 13 dětí. Zemřel ve dvaašedesáti letech a byl pochován v kostele sv. Máří Magdaleny, odkud byly jeho ostatky, stejně jako v případě jeho otce, po odsvěcení kostela převezeny a uloženy v  hromadném hrobě na Malostranském hřbitově.
0 komentářů
přidat komentář

Související články