Pravoslavná církev chce stavět v Milovicích vlastní kostel, věřících přibylo

Vložil
ČTK
19.06.2024 20:25
Milovice

Stempel & Tesař architekti


Milovice - Pravoslavná církev chce v Milovicích na Nymbursku postavit vlastní kostel. Věřících v posledních letech po začátku války na Ukrajině a příchodu uprchlíků přibylo. Už předtím ale byla ve městě významná menšina volyňských Čechů, kteří jsou pravoslavní křesťané. Minulý týden představitelé církve zahájení stavby slavnostně požehnali a posvětili Kříž budoucího chrámu Nanebevstoupení Páně. Stát by mohl do pěti let, nyní se projektuje. Výši nákladů zatím církev nezná, očekává, že na většinu přispějí věřící ve sbírce. ČTK to řekl milovický pravoslavný farář Volodymyr Felcan.


"Máme hodně věřících a chtěli bychom mít vlastní kostel," řekl. Bohoslužby podle něj navštěvuje 80 až 150 věřících, nyní si pronajímají katolický kostel sv. Kateřiny Aleksandrijské. Nový kostel bude v Italské ulici nedaleko výjezdu z města. Studii moderní stavby připravilo studio Stempel & Tesař architekti.

Záměru významně přispěla spolupráce s městem, zastupitelé na jaře schválili směnu pozemků, eparchie (obdoba římskokatlické diecéze) tak získala větší pozemek. "Dlouhá léta nebyla ochota a vůle města, aby si pravoslavní zřídili vlastní kostel, až nyní, a podpora byla napříč politickým spektrem," řekl ČTK starosta města Milan Pour (ANO).

V 90. letech přijaly Milovice větší počet volyňských Čechů, kteří se ve městě podle Poura asimilovali. Další přišli po začátku ruské invaze na Ukrajině v roce 2022. "Jakmile se otevřely hranice, přišla další velká skupina příbuzných, kteří už dříve žádali o azyl," doplnil. Odhaduje, že v Milovicích je nyní kolem 1000 volyňských Čechů a Ukrajinců.
0 komentářů
přidat komentář