Praha stále nevypsala soutěž na dostavbu Průmyslového paláce

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
14.10.2009 15:30
Praha

Praha - Hlavní město stále nevypsalo soutěž na dostavbu Průmyslového paláce, který loni v říjnu vyhořel. Praha podle radního Milana Richtra (ODS) ještě čeká na vyjádření České komory architektů (ČKA). Ta by měla do konce tohoto týdne vybrat dva zástupce, kteří zasednout v porotě. Porota dopracuje zadání soutěže a bude také hodnotit návrhy, které se soutěže zúčastní. Podle odhadu ČKA by soutěž mohla být vypsána do tří týdnů, stavět se ale zřejmě nezačne dříve než na začátku roku 2011.
    "Porota bude muset schválit zadání soutěže, které pak půjde do rady. Nespěcháme, je potřeba, aby bylo vše pořádně připravené," řekl ČTK Richter.
    Jan Sapák z ČKA, který s městem o  výběru zástupců jedná, ČTK řekl, že město předběžně vybralo 12 jmen, komora dodá další dvě. "U porot architektonických soutěží platí, že 45 procent tvoří takzvaní závislí porotci, kteří jsou zpravidla zaměstnanci vypisovatele. Zbytek tvoří odborníci odjinud," uvedl Sapák.
    Podle něj metropole zatím navrhla mezi takzvané nezávislé porotce zástupce z pražského prostředí a z okolí magistrátního odboru památkové péče. "Bylo by lepší, aby Praha volila spíše z  mimopražských, aby byla jasně prokázána jejich nezávislost," poznamenal Sapák.
    Podle Sapákova odhadu by mohly být výsledky architektonické soutěže známy na začátku ledna. Poté se bude vypracovávat definitivní projekt a město musí získat všechna potřebná povolení. To bude podle Sapáka trvat dalšího tři čtvrtě roku až rok. "Podle mých hrubých odhadů nemůže stavba začít dříve než na začátku roku 2011," dodal.
    Loňský požár zcela zničil levé křídlo Průmyslového paláce. Dostavba paláce bude metropoli stát asi 1,5 miliardy korun. Z toho na obnovu levého křídla bude potřeba miliarda korun, dalších 260 milionů chce magistrát na vybudování podchodu pod Průmyslovým palácem a 220 milionů na technologie. Ty budou podle Richtra umístěny v podzemí levého křídla.
    Město kromě architektonické soutěže vypíše také výběrové řízení na technický dozor nad stavbou. Zatímco architekta bude hledat magistrátní odbor kultury, najít dozírající techniky má za úkol odbor městského investora. Na výdaje spojené s vypsáním soutěže bude mít magistrát letos k dispozici 4,1 milionu korun.
    Praha trvá především na tom, aby novostavba byla co nejvíce podobná původnímu křídlu. Zároveň se ale bude muset přizpůsobit současným bezpečnostním normám.
    Podle dřívějších informací hasičů vznikl požár souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič. Hasiči zahájili správní řízení s nájemcem Výstaviště, společností Incheba, protože podle nich nevyškolila dostatečně pracovníky v požární prevenci.
    Vedení města i  nadále vyjednává s Inchebou, která má areál od magistrátu pronajatý, komu budou patřit peníze z pojistky.
    Magistrát se snažil s Inchebou uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla, ale po sporech se metropole nakonec rozhodla, že zahájí přípravu obnovy památky sama a nechá zpracovat projektovou dokumentaci.
    Pojišťovny, u kterých je areál Výstaviště pojištěn na 2,5 miliardy korun, vyčíslily škodu způsobenou loňským požárem jen na 181 milionů korun. To se nelíbí Praze ani Inchebě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články