Praha pořídí územní studii památkové rezervace

Vložil
ČTK
12.07.2021 18:30
Praha - Praha nechá za tři miliony korun zpracovat územní studii Pražské památkové rezervace. Dnes o tom rozhodli radní. Podle primátorova náměstka Petra Hlaváčka (za TOP 09) vychází krok i z požadavků Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) a ministerstva kultury. Studie má být prvním krokem k podrobné regulaci historického centra, která má řešit i například diskutovanou otázku výškové zástavby a ochrany pražského panoramatu. Dokument by měl být hotov do konce září příštího roku.


Zástupci organizace UNESCO byli v Praze na jaře roku 2019 na pozorovací misi. Jejich závěrečná zpráva zahrnuje soubor doporučení, mezi která patří i vypracování tzv. regulačního plánu památkové rezervace. Ta zahrnuje celou Prahu 1, většinu Prahy 2 a menší části Prahy 3, 4, 5, 6 a 7. Územní studie má být prvním krokem k přísnější regulaci i s pomocí regulačních plánů, které mají závazný charakter a můžou určovat podrobnější požadavky na urbanismus a podobu staveb, než obecně pojatý územní plán.

Studie bude mít za úkol vymezit a popsat jednotlivé části historického centra a vybrané doporučit pro následnou podrobnější dokumentaci, ať už v podobě regulačních plánů, nebo dalších územních studií. "Je to materiál, ze kterého by měly vzniknout další úkoly pro přiměřenou urbanistickou regulaci pražské památkové rezervace," řekl Hlaváček. Dodal, že by se měl zabývat i kontroverzními tématy, jako je výšková zástavba.

Podle radními schváleného dokumentu se v minulosti podobné snahy o regulaci celého historického centra již objevily, ale ztroskotaly zejména na velikosti území a množství aktérů, které bylo nutné do projednávání zahrnout. V současné době je na území Pražské památkové rezervace platný pouze jeden regulační plán na Anenskou čtvrť, který podle informací města pokrývá pouze 18 hektarů z celkových 895 hektarů rezervace.

Související články