Praha obnoví jednání s Crestylem o umístění epopeje, zároveň hledá alternativu

Vložil
ČTK
02.02.2024 17:40
Praha


Praha - Zástupci Prahy obnoví jednání s firmou Crestyl o umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Zároveň ale budou hledat další možná místa, kam by cyklus obrazů umístili. Dokud takové prostory nenajdou, plátna zůstanou vystavena na zámku v Moravském Krumlově. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09). Hledání místa pro epopej město pozastavilo kvůli předběžnému opatření, které loni vydal Obvodní soud pro Prahu 1 na základě žádosti malířovy vnučky Jarmily Mucha Plockové. Soud nyní po odvolání Prahy opatření zrušil. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.


"Opět rozjedeme jednání a hledání místa pro epopej. Praha bude jednat s Crestylem, ale zároveň bude hledat alternativy, není to z naší strany jen slepý tlak na uzavření smlouvy s Crestylem. Stále tak ještě není rozhodnuto, kde epopej bude. Na konci musí být dlouhodobé řešení, které bude výhodné a musí s ním souhlasit Muchova rodina," řekl Pospíšil.

Kromě budoucího paláce firmy Crestyl na Václavském náměstí se do seznamu možných míst dostalo například Výstaviště nebo Holešovická tržnice. V jejím případě se ale podle Pospíšila ukázaly prostory jako nevhodné. Uvažuje se pak podle něj ještě o objektu nedaleko Pražského hradu, o kterou budovu jde, neřekl.

Do doby, než hlavní město prostory najde, zůstanou podle náměstka obrazy na zámku v Moravském Krumlově. "Neformálně jsem mluvil se starostou (Tomášem Třetinou) a pokud by Praha chtěla smlouvu prodloužit, nemají s tím prý v Krumlově problém," řekl Pospíšil. Podle něj se musí hlavní město vyvarovat toho, co se v minulosti už stalo - plátna byla přivezena, ale Praha je neměla, kde dlouhodobě vystavovat, a skočila na čas v depozitáři.

Mucha po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory. Nyní jsou plátna právě na zámku v Moravském Krumlově. Zápůjčka je nyní dohodnuta do roku 2026.

Epopej provázejí dlouhá léta spory o její vlastnictví. Zatímco malířův příbuzný John Mucha loni po dohodě s magistrátem žalobu po letech stáhl, druhá dědička Jarmila Mucha Plocková podala vlastní žalobu na určení vlastníka. Podle ní je dohoda s Johnem Muchou pro město nevýhodná a zejména neřeší definitivně otázku vlastnictví epopeje. Předběžným opatřením se domáhala toho, aby Praha nesměla uzavřít s Crestylem smlouvu, dokud soud o její žalobě ve věci vlastnictví nerozhodne.

Cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články