Praha nechá zpracovat změnu územního plánu v Bubnech

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
24.01.2013 18:15
Praha

Praha - Praha nechá zpracovat změnu územního plánu, která by měla umožnit zástavbu železničního nádraží v Bubnech. S návrhem dnes souhlasilo zastupitelstvo hlavního města. Záměr byl na jednání zastupitelstva už několikrát předložen, buď ale nebyl schválen, nebo byl z jednání stažen. Proti návrhu v  minulosti vystupovala Praha 7, na jejímž území nádraží leží.
    
"Teď už se snad podaří s touto jizvou na tváři Holešovic něco udělat. A právě proto je nezbytná změna územního plánu, kterou bychom mohli přijmout snad v horizontu dvou let," řekl k rozhodnutí náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), který návrh předkládal.
     Zastupitel Petr Šimůnek (KSČM) návrh kritizoval, podle něj je změna nekoncepční a nezabývá se dostatečně dopravní obsluhou území. Hudeček ale kritiku odmítl, podle něj dopravu řeší studie, která byla k návrhu zpracována.
     Lokalita Bubny - Zátory je velkou rozvojovou oblastí v  centru hlavního města. Změna územního plánu, která se bude týkat asi stohektarového území, by měla podle vedení Prahy najít kompromis mezi jednotlivými zájmy developerů, kteří plánují výstavbu za desítky miliard korun. Pozemky v Bubnech vlastní například společnosti Orco a Prominecon Group. Podle dřívějších informací by v místě mohl vzniknout kancelářský, bytový a obchodní komplex nebo také koncertní sál, který Praze chybí.
     Společnost Orco Property Group, která v Bubech drží 24 hektarů, rozhodnutí zastupitelů přivítala. "Tato změna povede k dlouho očekávané revitalizaci pozemku železničního nádraží Bubny, jenž občanům přinese celkové oživení celé čtvrti," uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Aleš Vobruba.
     Praha nechala loni zpracovat studii, která má sloužit jako podklad k připravované změně. Studie počítá například s vybudováním severního vestibulu stanice metra Vltavská, vytvořením dvou městských bulvárů v Argentinské a Brazilské ulici či novým náměstím s dominantou bývalé nádražní budovy, v níž by mohlo být muzeum holokaustu.
     Podle Hudečka se změna bude zhruba rok a půl až dva projednávat s Prahou 7 a místními obyvateli, poté by měli zastupitelé schválit studii rozvoje území. V letech 2016 až 2017 by se mohlo začít pracovat na zklidnění dopravy a modernizaci železnice. Kompletní přestavba území by mohla podle Hudečkova odhadu trvat 15 až 30 let.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Studie a další podklady
on
25.01.13 11:04
zobrazit všechny komentáře

Související články