Praha koupí za 110 milionů Kč pozemky pro zeleň u Pražského okruhu

Vložil
ČTK
15.10.2021 10:50
Praha


Praha – Pražský magistrát koupí za asi 109,5 milionu korun pozemky u Běchovic. Vznikne na nich tzv. zelený pás a protihlukový val u budoucího úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnici. Dnes to schválili pražští zastupitelé. Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), to by podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) mělo příští rok vykoupit sousední pozemky pod samotnou stavbou.


Z celkové výměry pozemků, které město vykoupí, je 77.930 m² ve vlastnictví společnosti Xaverov trade a 38.566 m² patří firmě Agrotrade. Společnosti podle serveru SeznamZpravy.cz vlastní rodina ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Pozemky, které město koupí, mají celkem 116.496 m². Město si na základě memoranda s ministerstvem dopravy vzalo na starost výkupy pásů kolem okruhu, které mají sloužit k ochraně obyvatel. V případě Běchovic má rezidenční zástavbu před hlukem chránit ochranný val vysoký 30 až 40 metrů.

"Myslím si, že tímto vykupujeme ten nejzásadnější pozemek, o kterém byla řeč již několik let," uvedl Scheinherr. Dodal, že transakcí bude mít město vykoupenou asi polovinu parcel potřebných pro zelené pásy. "ŘSD by následně mělo přistoupit i k výkupu jejich části, která se nachází přímo pod stavbou. To by mělo nastat v prvním čtvrtletí příštího roku," doplnil náměstek.

Dodal, že pro vybudování valu u Běchovic město možná využije zeminu vytěženou při budoucí stavbě linky metra D nebo vnitřního okruhu. "Tím bychom ušetřili na skládkovném pro tyto stavby, což je také nemalý nálad," řekl.

Kdy začne stavba úseku Pražského okruhu, není jasné. Stavba získala v roce 2019 kladné stanovisko při posouzení vlivu na životní prostředí, podle dřívějšího vyjádření Scheinherra se od té doby projekt neposunul. "Nevykoupil se ani jeden pozemek, stavba nemá územní rozhodnutí a celá Praha na to doplácí," uvedl nedávno.

Úsek 511 měří přes 12 kilometrů a jsou na něm plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí obě dálnice, jsou rovněž dva tunely. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu zhruba polovina.
0 komentářů
přidat komentář

Související články