Praha koupí od dopravního podniku bývalou vozovnu Orionka na Vinohradech

Vložil
ČTK
02.04.2024 20:15
Praha


Praha - Praha koupí od svého dopravního podniku (DPP) bývalou Vozovnu Královské Vinohrady, známou jako Orionka. Cenu stanovil soudní znalec na zhruba 189,8 milionu korun bez DPH. Prodej dnes schválila městská rada v pozici valné hromady DPP. Vozovna přestala sloužit svému účelu v polovině 50. let minulého století a v roce 2009 ji DPP zařadil mezi zbytný majetek. První část vozovny vznikla v roce 1897, kdy byla postavena hala podél Korunní třídy.


"Dali jsme souhlas DPP, aby nám mohl odprodat nemovitosti v areálu Orionky. DPP je tedy prodá hlavnímu městu s cílem, aby tam vzniklo komunitní centrum. DPP nemůže žádným jiným jednoduchým způsobem pozemky na hlavní město převést, to znamená, realizuje se to jako prodej," řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti).

Orionka je bývalá vozovna tramvají a trolejbusů, tvoří jí několik pozemků a staveb. Hlavní je budova se třemi industriálními halami, kancelářská budova a patří k ní také bytový dům vytápěný plynovým kotlem, který získal v roce 2020. Součástí areálu jsou i sklady, vrátnice nebo přístřešky a rampa na mytí vozidel. Dvůr je osvětlen a nacházejí se v něm také historické tramvajové koleje, které nechal položit František Křižík v roce 1897.

Získat areál do svého vlastnictví chce město dlouhodobě. Podle dřívějších plánů magistrátu v něm má vzniknout kulturně-komunitní centrum Orionka, jehož projekt se nyní připravuje. Areál má nově sloužit k trávení volného času, územní plán na místě umožňuje vysázení zeleně.

"Rádi bychom provedli takzvané koncesní řízení a budeme hledat nájemce, který by na asi deset let tento objekt pronajal, částečně rekonstruoval a využíval jako kulturní centrum," řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09). Do soutěže se podle něj bude moci přihlásit každý. "Cílem Prahy je nyní investovat do samotného objektu minimální částku a nechat to na provozovatelích," řekl Pospíšil. Kulturní náplň podle něj bude taková, aby nerušila obyvatele okolních domů. Lidé z okolí se budou moci ke kulturní náplni vyjádřit.

Areál bývalé vozovny je v současnosti částečně pronajímán, týká se to kanceláří, místností v budově či místností pro zřízení kancelářských a skladovacích prostor a dále plochy určené k parkování.
0 komentářů
přidat komentář

Související články